featured

Alanya’da turizmciler yetkililere çağrıda bulundu

 

Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na (GZP) bu yıl sefer sayılarının azalması Alanya turizmini olumsuz etkiliyor. Turizmciler sefer sayılarının arttırılması için yetkililere çağrıda bulundu

GAZİPAŞA- Alanya Havalimanı’nda (GZP) sefer sayılarında bu yıl azalma yaşandı. Geçen yıl pandemi döneminde Anadolu Jet’in 7 olan sefer sayısı bu yıl 3’e, Pegasus’un 21 olan sefer sayısı 8’e düştü. Turizm sezonunun en hareketli olduğu haziran ayında sefer sayılarının dibi görmesi turizmi de olumsuz etkiliyor. Alanya’daki turizm sektörü temsilcileri daha fazla mağduriyet yaşanmaması için sefer sayılarının arttırılması gerektiğinin altını çizdi. Turizmciler Yeni Alanya aracılığıyla yetkilileri göreve davet etti.

‘ALANYA-GZP HAVALİMANI’NA SEFER SAYILARI ARTTIRILMALI’

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Pandemi döneminde, seyahatin durma noktasına gelmesi sebebiyle uçak firmaları zor günler geçirdiler. Yasaklar kalktı, toparlanıyoruz derken yükselen petrol fiyatları 2. darbeyi vurdu. Benzine neredeyse her gün zam yapılıyor, uçak firmaları bu zamlara ayak uydurmak durumunda ve sürekli bilet fiyatı yükseltiyorlar. Kişi başı tek yön fiyatlarına bakıldığında 890 TL-2600 TL gibi fiyatlarla karşılaşıyoruz. Bu da uçuşlara talebi azaltıyor haliyle. Uçak firmaları da uçuş sayısını azaltarak yolcuları tek uçuşta toplamaya çalışıyor. Ancak özellikle yaz sezonunda Alanya popüler bir destinasyon ve özellikle Alanya GZP havalimanına inen uçaklar çok talep görüyor. Pegasus firmasının yeni bir değerlendirme yaparak sefer sayısını en azından günde 2’ye çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Pegasus Havayolları geçen yıl Rusya ve Ukrayna’dan Gazipaşa Havalimanı’na seferler düzenliyordu. Bu yıl Ukrayna yok ama Rusya’dan yeni seferler konulmalıdır. Bu da sizin aracılığınızla bizim Pegasus Havayolları’dan talebimiz olsun. Yurtdışından Alanya GZP Havalimanı’na yeni seferler düzenlenmeli” dedi.

‘GZP’YE SEFER SAYILARI YETERLİ DEĞİL’

Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan, “Turizm olarak her ne kadar yurtdışına bağlı olsak da iç pazarda ve şehrin dinamikleri, şehrimizde sürekli yaşayanlar, tatil amaçlı gelenler ve öğrencilerin direkt olarak ulaşım sağlaması şehir için olduğu kadar turizm açısından da son derece önemlidir. Maalesef Alanya-Gazipaşa Havalimanı iç pazarda seferler yönünden beklenen olumlu sefer sayılarına ulaşamamıştır. Gerek Türk Havayolları, gerek Anadolujet ve Pegasus uçuşları yeterli sayılarda değildir. Ankara ve İstanbul’un yanı sıra iç pazarda bizi destekleyecek diğer şehirlerden de direkt uçuşların olması en büyük arzumuzdur. Bu yönden bütün devlet yetkililerine çağrıda bulunuyoruz. Sefer sayılarının arttırılması ve mantıklı saatlerde seferlerin konulması Alanyamıza havayoluyla direk ulaşımı son derece kolaylaştıracaktır. Bu da turizm tesislerinin doluluğuna ve şehir ekonomisine olumlu katkıda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

‘UÇAKLAR YURT DIŞI AĞIRLIKLI KULLANILIYOR’

Aynı zamanda ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi olan acenteci Cengiz Topçu ise, “Anladığımız kadarı ile seyahat hareketlerinin pandemiden sonra hareketlenmesinin ardından uçaklar yurt dışı ağırlıklı kullanılmaya başladı. Bu nedenle uçuş ortalarında değişiklikler Alanya’yı olumsuz etkilese de dolaylı katkısının devam ettiğini düşünüyorum. THY oluşan talebi karşılamada yeterli olduğu sürece genel turizm hareketlerine etkisinin çok olumsuz olacağını sanmıyorum” diye konuştu.

‘YAZ SEZONU GELMESİNE RAĞMEN SEFER SAYISI NEDEN AZ’

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden hava yolu firmalarını ve yetkililerini de etiketleyerek yaptığı çağrıda “Geçen yıl pandemide bile Alanya GZP Havalimanı’na bazı günler Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 5 sefer yapan Pegasus bu yıl yaz sezonu gelmesine rağmen ne hikmetse tek seferde ısrar ediyor. Sebebi nedir acaba? Anadolu Jet de Alanya GZP’ye Sabiha Gökçen’den sefer yapabilir ve Pegasus’un açığını kapatabilir. Yaz sezonu gelmesine rağmen Ankara uçuşları da hala haftada 3 sefer ve saati de çok kötü” ifadelerine yer verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir