‘Aksungur’ artık göklerde

‘Aksungur’ artık göklerde

Anka’nın bir üst modeli olarak geliştirilen insansız hava aracı Aksungur, Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) sergilendi. 40 saat boyunca havada kesintisiz uçuş yapabilen ve 4000 feet’e kadar çıkabilen araç, bu yıl sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girecek.

Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’19) İstanbul’da kapılarını açtı. Birbirinden özel ürünlerin sergilendiği fuarda Anka-Aksungur dikkatleri çekti.

Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA Kesintisiz Çok Rollü İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA Sistemi; gündüz/gece İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra eden Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı bir İnsansız Hava Aracı sistemi olarak dikkat çekiyor. ANKA-AKSUNGUR 40000 ft’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahip bulunuyor.

TVNET Muhabiri Mücahit Topçu, IDEF 2019 fuarında insansız hava aracı Aksungur’un özelliklerini aktardı:

”Aksungur, yıl sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girecek. Kanat uzunluğu yaklaşık 24 metre uzunluğunda, 4000 bin feete kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda 40 saat boyunca havada kesintisiz bir uçuş yapma özelliğine sahip.”

Aksungur, Anka’nın bir üst modeli olarak geliştirildi. Daha önceki insansız hava araçlarından oldukça büyük, adeta bir uçak boyutunda. Birçok mühimmatı taşıma kapasitesi bulunuyor ve oldukça yüksek. Mühimmatların tamamıysa yerli ve milli.

Aksungur’un deneme uçuşları Mart ayında yapıldı. Yıl sonunda TSK’nın envanterine girecek Aksungur, ardından da üretim hızı artırılacak.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Motor Tipi PD-170 Çift Turbo Dizel

Motor Gücü 2×170 HP (Deniz Seviyesi, ISA)

Kanat Açıklığı 24 m

Azami Kalkış Ağırlığı 3300 kg

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Kokpit
1 yıl önce

4.000 feet mi? 40.000 feet mi?