Airbus’tan, 50 milyar dolarlık rekor uçak satışı

Airbus’tan, 50 milyar dolarlık rekor uçak satışı

 Airbus’ın ABD merkezli yatırım fonu Indigo Partners’a 50 milyar dolar değerinde yaklaşık 430 uçak satmak için ön anlaşmaya imza attığı belirtildi. Bu, havacılık tarihinin en büyük anlaşmalarından biri oldu.

Airbus'tan, 50 milyar dolarlık uçak satışı

Avrupalı uçak üreticisi Airbus, ABD merkezli yatırım fonu Indigo Partners’a toplam 50 milyar dolar değerinde yaklaşık 430 uçak satmak için ön anlaşmaya vardı. Bu anlaşma,Indigo Partners’ın dört ultra düşük maliyetli havayolu şirketi için 274 A320neos ve 156 A321neos uçağı içeriyor

Bloomberg’in haberine göre, Indigo ile Airbus arasındaki ön anlaşma, Dubai Airshow’da imzalandı.

Havacılık tarihinin en büyük anlaşmalarından biri olan anlaşma, Dubai Airshow’da, Airbus’a ABD’li rakibi Boeing karşısında önemli bir üstünlük sağlamış oldu.

Anlaşma ayrıca, Airbus’ın bu yılki toplam satışının neredeyse üçe katlanması anlamına geliyor. Şirket, bu yıl 31 Ekim itibariyle 290 uçak satışı gerçekleştirmişti.

Airbus’ın Orta Doğu’nun en büyük havayolu şirketlerinden Emirates ile görüştüğü 15,7 milyar dolarlık anlaşma konusunda ise henüz bir sonuca varılamadı. Kaynaklar, görüşmelerde ilerleme sağlanamadığını belirtti.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör