Airbus, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Kullanımını Artırarak CO2 Emisyonlarını Azalttı

Airbus, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Kullanımını Artırarak CO2 Emisyonlarını Azalttı

Airbus, sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanımını artırarak 2023 yılında operasyonlarında 11 milyon litreden fazla SAF kullandı. Bu miktar, 2022 yılındaki hacmin iki katı. Airbus’ın 2023 hedefi olan 1 milyon litreden fazla SAF kullanımını aşan bu miktar, yıl boyunca dünya genelinde üretilen SAF’ın %0,02’sini oluşturdu ve 23,587 ton CO2 emisyonunun azaltılmasına katkı sağladı.

Airbus, SAF kullanımını artırmak için çeşitli alanlarda çaba gösterdi. Bu alanlar arasında nakliye ve operasyonlarda Beluga uçaklarının kullanımı, çalışan seyahatlerinde SAF tedariki, uçuş testlerinde ve uçak teslimatlarında müşterilere SAF sunulması bulunmakta.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ 1

Beluga uçakları, parçaları üretim tesislerinden son montaj hatlarına taşımak için kullanılmakta olup SAF kullanımıyla karbonsuzlaştırma hedeflerine katkıda bulunmakta. Airbus, şirket içi iş seyahatleri için çalışanlarına SAF tedarik ederek çalışanların CO2 ayak izini azaltmayı hedeflemekte.

Ayrıca Airbus Helicopters, uçuş testlerinde ve teslimat uçuşlarında SAF kullanarak sürdürülebilirlik çabalarına odaklanmaktadır.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ 3

Airbus, müşterilere SAF sunma konusundaki çabalarını artırmış ve müşterilere %5’e kadar saf SAF’i ücretsiz olarak sunmaya başlamıştır.

Ayrıca şirket, sektördeki diğer paydaşlarla işbirliği yaparak küresel SAF üretimini ve kullanımını desteklemekte.

Tüm bu çabalar, Airbus’ın 2023 hedefine ulaşmasına ve küresel olarak önemli bir SAF kullanıcısı olmasına olanak tanımıştır. Şirket, 2024 yılı için yakıt karışımında ortalama %15 SAF kullanımını hedeflemekte.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ 4

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir