AIRBUS MI? BOEING Mİ?

AIRBUS MI? BOEING Mİ?

AIRBUS MI? BOEING Mİ?  LÖVYE Mİ? JOYSTICK Mİ?

Uçaklarımızın kokpitin’de kaptan ve F/O nun hemen önlerinde bulunan bizim araçlarımızda direksiyon dediğimiz kumanda, uçaklarda Lövye veya Joystick adıyla anılır. Belli başlı uçak yapımcılarından Boeing, Lövye ile kumanda sisteminde direnirken, Airbus JoyStick  (Sidestick) de karar kılmıştır.

Ne iş yapar bu lövye veya JoyStick?

Yukarıda yazıldığı gibi bir nevi direksiyon olarak görev gören bu ikili, üç boyutta hareket sağlar.  Bu kumunda ile sağa, sola, yukarı, aşağı hareketler sağlamakla birlikte, uçağın farklı yerlerindeki birçok kumanda yüzeyine hareket sağlayabilirsiniz.

Bilhassa modern araçlarımızda bulunan bir dolu işlev gören düğmeler gibi lövye veya JoyStick’lerin üstünde de ilave bazı düğme veya butonlar bulunur. Bunlar, otomatik pilotun devreden çıkarılması, telsiz konuşmaları ve diğer pilotun JoyStick ile verdiği kumandayı, diğer pilotun gerekli gördüğünde alabilmesi gibi amaçlarla kullanılır.

Bu ikili yani, Lövye ve JoyStick farklı tasarımlarla yapılmış olmalarına rağmen işlevleri aynıdır.

Boeing firması klasik Lövye sisteminde devam etmektedir. Buna karşın Airbus ise kendi JoyStick inin uçuş için daha uygun olduğunu düşünmüş ve lövye’ye dönmeyi düşünmemektedir. Bu farklılık aynı zamanda Airbus ve Boeing arasındaki mantalite farkını da ortaya koymaktadır.

Nasıl mı?

Boeing;  Uçaklardaki kompüterlerin pilotların yaptığı hareketleri belirli bir derecede kontrol etmesi ister. Ancak, yeri geldiğinde pilot istediği an kompüterin müdahalesini engelleyebilir ve istediği hareketi uçağa yaptırtır. Ancak, son nesil Boeing’lerde pilotun hatasını hisseden kompüter ufak bir koruma moduna geçerek pilotu ikaz etse de, pilot bu defansa rağmen lövye istediğini yapabilir.

Airbus ise;  Kompüterlerini esas almıştır. Kompüter sistemlerine fazlasıyla güvenmektedir. Bu sistem ile pilotları devamlı denetler ve hatta engeller. Bu mantalitede her zaman öncelik kompüterlere yüklenmiş olup, pilot ikinci planda gelmektedir.

Kısaca; Airbuslarda kompüter, Boeinglerde pilot daha önce geliyor. Bir başka bakış açısı ile Boeing firması pilotu daha özgür bırakmışken Airbus daha kısıtlamış görünüyor.

Boeing, Lövye sisteminin JoyStick e göre daha avantajlı olduğunu, her iki pilotun bacakları arasındaki Lövye’nin hareketlerinin her iki pilot tarafından da rahatlıkla görülmesinin önemli olduğunu, her iki pilotun lövye’ye verdiği kumandanın diğeri tarafından da gözlenebilmesinin avantajından bahseder.

Airbus’larda  JoyStick ile pilotların verdiği kumandayı diğer pilot gözle fark edemez. Çünkü diğer pilotun önündeki JoyStick , Lövye’de olduğu gibi her iki taraf da hareket etmeyecek ve sabit durmaktadır.

Sizce hangisi?

 

 

Geri

19
Kimler Neler Demiş?

avatar
13 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
CemPilotOna biz iki boyut diyoruzgereksizAman abi ya Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Boeing
Ziyaretçi
Boeing

Tabiki Boeing.

5

4
Airbus
Ziyaretçi
Airbus

Amsterdam kazasında uçak Airbus olsaydı bu kaza olmazdı. Bunu unutmayalım

5

2
İnsana güvenmek
Ziyaretçi
İnsana güvenmek

Airbus aynı insansız hava aracı mantığındaki çalışıyor. Boeing ise otomasyon yanında pilotada müdahale şansı tanıyor

5

1
Airbus
Ziyaretçi
Airbus

Önümüz boş. Rahatça tepsimizi kucağımıza alıp yemek yiyoruz:)

5

2
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

AirAsia kazasında uçak Airbus değil de Boeing olsaydı bu kaza asla olmayacaktı. Bunu da unutmayalım..

8

1
Hata
Ziyaretçi
Hata

Sefa Bey Joy Stick ifadesini Side Stick olarak değiştirin derim zira terim olarak önemli fark var. Sonuçta havacılık ile iligli bir site bu tarz küçük detaylar önemli

2

2
Sefa INAN
Yönetici

Teşekkürler. Ancak yazının altındaki etiketlere baktığınızda Side Stick ifadesini göreceksiniz. Joy Stick demem deki amaç. Çok kullanılan bir kelime olup havacılar dışındaki okurlarında rahatlıkla anlayabilmesi içindir.

3

1
Ne alaka
Ziyaretçi
Ne alaka

Sidestick de bir nevi joystick ne farkeder kardeş

2

1
Gerçek
Ziyaretçi
Gerçek

Boeing pilotlarının Airbus pilotları ile dalga geçmek adına sıklıkla kullandıkları espiri: “…en son ne zaman gerçek bir uçakla uçtun?… “

4

2
3 boyut
Ziyaretçi
3 boyut

Hocam yukarıdaki yazınızda bir yanlışı düzeltmek istiyorum. 3 boyuttan kasıt en boy ve yüksekliktir ancak bu kontrol üniteleriyle sadece iki boyutlu kontrol yapılmaktadır.

2

2
Sefa INAN
Yönetici

Burada uçağın üç boyutta hareket ettiğini sağlar demek istedim. Sağa-Sola-Yukarı-Aşağı gibi

4

1
Ona biz iki boyut diyoruz
Ziyaretçi
Ona biz iki boyut diyoruz

Örneğin: Helikopter herhangi bir tek boyutta uçabilen üç boyutlu bir hava aracıdır

2

1
Bu nasıl haber?
Ziyaretçi
Bu nasıl haber?

Öncelikle joystick değil sidestick o konuda anlaşalım. Ayrıca bilgisayar gibi bir Türkçe kelime varken kompüterde ısrar etmek hangi mantığa sığar anlamış değilim

2

3
Sefa INAN
Yönetici

Sevgili Yorumcu bu soruya eski yorumlara bakarsanız cevap vermiştim. Yazının altında ETİKETLER bölümünde Side Stick yazılı. Bu konuda anlaşalım:) Burada Joystick kelimesini kullanmam kasıtlıdır. Çok bilinen bir kelime ile havacılıkla ilgisi olmayanlara hitaben yazılmıştır. Bilgisayar veya komputer burada Türkçe dersi vermiyorum ki. Ben kompüter kelimesine alışığım onu yazdım. Burada önemli olan konunun içeriği. Komputer dediğimde burada bilgisayar demek istediğimi anlayamamış kimse yoktur sanırım. Yinede ilginize teşekkürler.

6

1
Aman abi ya
Ziyaretçi
Aman abi ya

Bende bilgisayara komputer diyorum. Kızmazsın dimi

4

1
gereksiz
Ziyaretçi
gereksiz

Sidik yarısı basladi

4

1
Pilot
Ziyaretçi
Pilot

Amsterdam kazası diyenler Air France’ın kazasına bir göz atsınlar belki Boeing’in neden lövye de ısrarcı olduğunu anlarlar.

9

2
airbus
Ziyaretçi
airbus

bemce airbus

2

1
Cem
Ziyaretçi
Cem

Bir makina mühendisi olarak iniş takımları hariç kesinlikle Boeing üstündür….

0

0