featured

Airbus kurumsal-özel jet yolcularına ”LiFi” yoluyla WiFi bağlantısı vermek istiyor

Airbus, kurumsal jet pazarına merakla beklenen yeni bir bağlantı ürünü getiriyor. Latecoere ile ortaklaşa olarak Airbus Corporate Jets-ACJ bağlantı sağlamak için ışık huzmelerini kullanan bir WiFi sistemi olan LiFi‘ye sahip olacak. Airbus, bu teknolojiyi benimseyen ilk üretici olacak ve bu yılın sonuna kadar kuruluma hazır olacağını umuyor.

Airbus Corporate Jets ve Latecoere, en son uçak içi bağlantı teknolojisini kurumsal jetler dünyasına getirmek için bir araya geldi. İkili yakın zamanda ACJ Smart LiFi Monitor olarak bilinen yeni bir IFE (In Flight Entertainment) teknolojisi geliştirmek için bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Light Fidelity‘nin kısaltması olan LiFi, veri göndermek ve almak için ışık huzmelerini kullanan yeni ve heyecan verici bir kablosuz bağlantı metotudur. Bu anlaşma ile Airbus, LiFi teknolojisini sunan ilk uçak üreticisi olacak.

Airbus’a göre, ACJ Smart LiFi Monitor benzersiz bir eğlence deneyimi sunuyor ve kolay bir “tak ve çalıştır” çözümü olacak şekilde tasarlandı. Kurumsal jet müşterilerine WiFi, Bluetooth ve LiFi bağlantısı sunan akıllı bir 4K monitördür. Kurumsal jet müşterilerinin tıpkı evlerinde olduğu gibi bir internet bağlantı deneyimi yaşamasını sağlayacağını söylüyor. Testlerde, LiFi’nin ACJ müşterileri saniyede 100 Gigabit’e varan hızlara sahip olduğu görüldü.

LiFi nedir?

Yaygın olarak tanınan bir ürün olmasa da, LiFi on yıldan fazla bir süredir kullanılmakta. Daha iyi bilinen WiFi, verileri iletmek için elektromanyetik dalgaları kullanırken, LiFi ışığı kullanır. Özetle, veri bağlantısı, LED ampul gibi bir ışık kaynağı aracılığıyla yolculara ışınlanacak.

LiFi’nin faydaları büyük ölçüde güvenlik ve güvenilirlikle ilgilidir. Veriler yalnızca ışık huzmesinde yer aldığından duvarlardan geçemez, bu da onu daha güvenli hale getirir. Ayrıca, yayınlarında radyo frekansları kullanmadığından uçağın hassas ekipmanlarına müdahale etme olasılığı daha düşüktür.

WiFi tabanlı bir sisteme göre çok daha az kablo bağlantısıyla, aynı zamanda çok daha hafif olduğu için yakıt tüketimi ve karbon ayak izi açısından da iyi. Sinyal, hafif fiber optikler aracılığıyla iletilir ve yolcuların başlarının üzerindeki okuma ışıklarını veya kızılötesi spektrumda merkezi olarak yerleştirilmiş ışık ileten bir ampul şekilde tasarlanabilir.

Latecoere LiFi teknolojisini Ekim 2019’da bir ticari uçuş sırasında Air France A321’de test etmişti. Paris Orly’den Toulouse’a uçuşta, Latecoere LiFi’si uçakta 12 koltuğa yerleştirdi. “Air France Trackmania Cup”ta yarışan oyuncular, teknolojiyi test etmeleri için uçuşa davet edildi.

Sonuç, sistemin oldukça iyi bir performans gösterdiği bildirildi, ancak Latecoere bunun henüz mükemmel olmadığını ifade etti. Asıl sorun, bazen yolunu kaybeden tavana monte edilmiş ışık vericilerindeydi. Latecoere, bunun teknolojiyle ilgili bir sorun olmadığını, daha çok vericinin yanlış yönlendirilmesiyle ilgili olduğunu öne sürdü.

Bu yeni girişim, küçük ama önemli bir adım. Her şey yolunda giderse, teknolojiyi gelecekteki ticari uçaklarda görebileceğiz.

Bu kısa yazı ile okuyucularımıza yeni LiFi teknolojisini tanıtmak istedik. Konuya meraklı olanlar internette “LiFi” olarak araştırırlarsa daha geniş bilgi bulacaklardır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir