Airbus İlk Beluga Uçağını Emekli Etti - Airline Haber

Airbus İlk Beluga Uçağını Emekli Etti

Airbus’ın Beluga uçakları büyütülmüş/şişirilmiş gövde yapıları ile ilginç görünüme sahip özel kargo uçakları. Bu uçaklar Airbus’ın muhtelif üretim yerlerinden montaj merkezine gövde, kanat gibi büyük parçaları taşımak için hizmet veriyorlar.

Airbus’ın ilk Beluga kargo uçağı, Broughton’dan son kez ayrıldı. 1 No’lu Beluga, Kuzey Galler’deki Airbus fabrikasından bugün saat 15: 00’de stokajlama için Hamburg’a doğru yola çıktı. Airbus, filosunu modern Beluga XL ile güncellerken, stokaja alınacak 5 adet A300-600ST tip isimli orijinal Beluga filonsuun ikincisi.

Airbus Transport International adına gökyüzünü ilk kez süsleyen, A330-600ST tabanlı 1 No’lu Beluga, Airbus ile Ekim 1995’ten beri kullanılıyordu. Yani, 26.6 yaşında.

Airbus, filosuna modern A330 tabanlı Beluga XL‘leri ekledikçe, 5 adet orijinal Beluga emekliye ayrılacak. İlk 2 No’lu Beluga geçen yıl Ekim ayında stokaj için Toulous’tan Bordeaux’ya uçtu.

Şimdi 1 No’lu Beluga, son uçuşunu gerçekleştirdi, 27 Nisan günü saat 15: 00’da Flintshire’daki Hawarden’den havalandı, 1 saat 16 dakikalık kısa bir uçuş sonunda yerel saat ile 17: 19’da Hamburg’a indi.

1 No’lu Beluga bir yıldır oldukça meşguldü. Son 12 ayda, aylık ortalama 57.1 uçuş saati ile 458 uçuş yapmıştı. Ancak filoya daha yeni, daha büyük kız kardeşlerin katılmasıyla, 1 numaranın artık kanatlarını dinlendirme zamanı geldi.

Beluga XL’ler  geliyor

Airbus bugüne kadar 2 yeni Beluga XL‘i teslim aldı. Bu daha büyük yük taşıyıcılar Airbus A330’u temel alır ve A330-700L tip adını taşır. İlki Airbus Transport International’a Aralık 2019’da geldi ve ikincisi Ekim 2020’de filoya katıldı.

İlginç bir şekilde, hizmete giren ilk 2 uçak XL2 ve XL3 olup, F-GXLG tescil isimli XL1 henüz hizmete girmedi.

Beluga XL uçakları, orijinalinden % 30 daha fazla kargo kapasitesine sahip ve kanat gibi büyük parçaların üretim tesislerinden üreticinin son montaj hatlarına taşınması için gerekli. Airbus daha önce, en az 2 adet Beluga XL için ETOPS onayı isteyeceğini ve transatlantik uçuş yapmalarına imkan sağlayacağını söylemişti .

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

THY bir günde 797 uçuş yapan tek havayolu…

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.