AIRBUS CEO’SU ENDERS: “EN AZ ON YIL ÖNÜMÜZÜ GÖRÜRÜZ”

AIRBUS CEO’SU ENDERS: “EN AZ ON YIL ÖNÜMÜZÜ GÖRÜRÜZ”

Perşembe günü Emirates, 36 Airbus A380’i satın almak için Airbus ile yapmış olduğu anlaşmayı açıklamıştı, tam da Avrupalı üreticinin yeni sipariş alamayacaklarını açıkladıktan sadece birkaç gün sonra…

Airbus CEO’su Tom Enders dün yayınlanan röportajında, A380 superjumbo jetler için Emirates havayoluyla yapmış oldukları 16 milyar dolarlık anlaşmanın, Airbus’a “en az 10 yıl görüş mesafesi” açtığını söyledi.

Enders, Fransız Journal du Dimanche gazetesine verdiği demeçte Emirates anlaşması ile ilgili olarak, “mükemmel bir haber! Büyüme stratejisini uçak merkezli inşa etmiş bir şirket için bir güven işareti olarak algılıyoruz” ifadesini kullandı.

“Bize en az 10 yıl görüş mesafesi açtı”

Enders, Emirates’in çift katlı uçaklardan 20’si için kesin talimat verdiğini ve 16’şar seçenek içinse opsiyonlu sipariş verdiğini söyledi. Teslimatların 2020’de başlaması planlanıyor.

Havayolu, daha önceden de üretim talimatını vermiş olduğu 41 uçak ve filosundaki 101 uçakla, halihazırda A380’ün dünyadaki en büyük müşterisi.

Airbus, A380 programının önümüzdeki 10 yıl boyunca ve hatta ötesine de geçmesiyle, A380’in potansiyel müşterilerinin, özellikle de Çin havayolu şirketlerinin uçak sipariş etmeye karar vereceğini umuyor.

Grubun 2007’de 853 koltuk kapasitesine sahip A380’i kullanmaya karar vermesi, Boeing’in Dreamliner’ı ‘hem orta, hem de uzun mesafe uçuşlarında kullanılabilecek daha etkin bir uçak’ olarak pazarlayabilme umudunun da önünü kesti.

Ancak, havayollarının kar elde etmek için her bir uçuşu tam kapasiteyle işletmek zorunda kaldıklarını göz önüne alınca, dört motorlu A380 finansal açıdan göz korkutuyor.

Airbus satış müdürü John Leahy, Emirates’in Pazartesi günü farklı bir talimat vermiş olması durumunda, şirketin A380 programını durdurması gerekeceğini söylemişti.

59 yaşındaki Enders, geçen ay Airbus yönetim kuruluna yaptığı konuşmada, görev süresinin Nisan’da sona erdiğini ve tekrar CEO olmayacağını söylemişti.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.