Aırbus A321 XLR tanıtıldı ! Dar gövde ile uzun uçuş !

Aırbus A321 XLR tanıtıldı ! Dar gövde ile uzun uçuş !

Avrupalı üretici Airbus‘ın, A320 serisi dar gövdeli yolcu uçakları ülkemizde ve dünyada yoğun bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor. Boeing 737’nin en büyük rakibi olan bu seriye, Airbus A321 XLR modeli ile yeni bir uçak daha eklendi.

Bu uçak Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi hava yolu şirketlerimizin bünyesinde de yer alan, A320 Neo’nun yakıt verimliliği ile öne çıkan uzun menzilli versiyonu olarak tanımlanıyor. Zira, LR harfleri Long Range yani Uzun Menzili belirtiyor.

Airbus A321 XLR ile transatlantik uçuşlar yapılabiliyor!

Uzun menzili sayesinde birçok havayolu şirketinin geniş gövdeli uçak ihtiyacını azaltacak olan A321 XLR çeşitli konfigürasyonlara göre 180 – 220 arasında yolcu kapasitesi sunuyor. A321 Neo’ya kıyasla yüzde 15 daha fazla menzil ve yakıt verimliliği sunan uçak bu sayede 8700 KM yol kat edebiliyor.

Bu geniş gövdeli uçaklar ile yapılan Avrupa-Amerika arasındaki transatlantik uçuşların A321 XLR ile gerçekleştirilebileceği anlamına geliyor. Hindistan’dan Avrupa’ya veya Çin’den Avustralya’ya uçuşlar düzenlemekte mümkün.

A321 Neo’ya kıyasla ek yakıt tanklarına sahip olan uçağın koltuk başına sunduğu yakıt tasarrufu ise yüzde 30. Bu nedenle havayolu şirketlerinin büyük beğenisini kazanan uçağın maksimum kalkış ağırlığı 101 ton.

Boeing 737 Max’ta yaşanan sorunlar halen çözüme kavuşturulmamışken, Airbus’ın havayolu şirketlerinin ihtiyaçlarına yönelik uçakların duyurusunu gerçekleştirmesi büyük bir avantaja dönüşüyor.

Airbus A321 XLR tanıtıldı! Dar gövde ile uzun uçuş!

(shiftdelete)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Dokuz köyden kovulan
1 yıl önce

Bu ucak,cok satis yapar,TK nin A332 ile yaptigi pek cok seferi yapabilir.
B739ER larin seferlerini yapabilir.
Biskek,gibi seferler icin ideal.

320
1 yıl önce

Bu uçak THY nin işini zorlaştırır çok. Coğrafi avantajın bir anlamı kalmıyor bununla. Yeni havalimanında top oynarız artık.