featured

Airbus A320 APU egzosu içinde Canlı Kerkenez Yavruları Bulundu

Salı günü bir Airbus A320 egzoz içinde iki kerkenez yavrusu bulundu. Yaşamak için biraz kötü görünen civcivler, güney Galler’deki St Athan’daki bir hangarda teknisyenler tarafından fark edildiklerinde günlerdir yemek yememişlerdi. Kerkenez yavruları özel bir kuş hastanesine transfer edildi.

Teknisyenler kerkenez yavrularını kurtarmak ve onları rehabilite edilmeleri için Gower Kuş Hastanesine gönderen RSPCA Cymru’yu aradı. RSPCA Müfettişi Simon Evans yaptığı açıklamada, yavru kuşların tam zamanında kurtarıldığını söyledi.

“Bu küçük civcivler hayatta oldukları için şanslılar, onları fark eden ve bizi haberdar eden teknisyenlere minnettarız. Kerkenez pek çok insanın düşündüğünden daha az yaygın bir kuştur. Bir hayvanı bir uçaktan kurtarmak benim için kesinlikle yeni bir şey”

Uçak, geçen Ağustos ayından bu yana bir yıla yakın St Athan’ın pistinde oturuyordu. Yakın zamanda bakım için hangara alındı ve anne kuşun o zamandan beri onları beslemeye gelmediği düşünülüyor.

İki yavru kerkenez, Yardımcı Güç Ünitesinin (APU) egzozunun içinden onlara bakan iki çift gözü keşfeden teknisyenden sonra Hope (Ümit) ve Şanslı (Lucky) olarak adlandırıldı. Teknisyenler Ümit Atas ve Luciano Ferriera, RSPCA’yı bilgilendirdikten sonra civcivlere bir kase su ve biraz pişmiş tavuk parçaları verdi. 15 dakika sonra tekrar baktıklarında  hem tavuk parçaları hem de su bitmişti. (Ümit Atas Türk ismi olabilir mi?)

Üs Bakım Müdürü Paul Nash yaptığı açıklamda : “Kurtarma işlemi hangarda büyük ilgi uyandırdı ve civcivlerin zarar görmeden çıkarıldığını görünce herkes rahatladı. Hepimizin şükrettiği şeylerden biri, normalde APU’yu fonksiyon kontrollerini gerçekleştirmek için hangara girmeden önce çalıştırırdık. Bu sefer buna gerek olmadı,  yoktu civcivler kısa ömürlerinin korkutucu bir sonuyla karşılaşacaklardı” dedi.

Airbus A320 şu anda 2-ACSJ tescilinde kayıtlı. İlk kez 2002’de Air France’da hizmete girmişti. 2014’te Letonyalı charter operatörü SmartLynx’e devredildi ve Riga merkezli taşıyıcı ile şu anda kapanmış olan Thomas Cook arasında gidip geldi. Şimdi yeni operatörü, yakın zamanda kurulan Mısırlı düşük maliyetli havayolu SkyBird Airlines’a gitmeye hazırlanıyor. SkyBird 2018’de kurulan ancak hala ilk uçağını bekleyen Suudi ve Mısırlı ortakların ortak bir girişimi.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ E7U3bAqXsAov00j 750x1000 1 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ E7U3d4uWYAg6WZl 1000x750 1 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ E7U3d7 XIAQUzrw 750x1000 1

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir