AIRBUS 10000’LEDİ

AIRBUS 10000’LEDİ

Singapur Havayolları, Airbus 10 bininci uçağı A350-900’ün sahibi oldu.

Airbus Group CEO’su Tom Enders ve Singapur Havayolları CEO’su Goh Choon Phong’un katılımları ile gerçekleştirilen Toulouse’da özel bir etkinlikle bu dönüm noktası kutlandı.

Singapur Havayolu’nun A350 için 67 siparişi bulunuyor. Üzerinde özel bir “Bininci Airbus” logosu yer alan uçak havayolunun bu ay içerisinde başlatacağı non-stop Singapur – San Francisco uçuşlarında kullanılacak.

Bininci Airbus teslimi, üreticinin tarihindeki en yüksek sayıda üretime ulaştığı bir zamanda gerçekleşti. Airbus bu sene pek çok farklı faklı modeli kapsayan uçaklarından en az 650 adet teslim etmeyi planlıyor.

Airbus, 100 ile 600’den fazla koltuk kapasitesine sahip, verimli, her havayolunun ihtiyaçlarına uygun, kısa menzilden dünyanın en uzun kıtalararası uçuşlarına kadar değişik segmentlerde uçuşlar gerçekleştirebilen uçaklar üretiyor.

Tom Enders: ”Kurulduğumuz ilk günden itibaren Airbus yaptığı her işte inovasyonu merkezine almıştır. Bu sayede bugün dünyanın en modern ve en kapsamlı uçaklarını geliştiriyoruz. Ar-Ge çalışmalarına verdiğimiz önem, ara vermeden devam ettirdiğimiz inovasyon ve ürün iyileştirme çalışmaları sayesinde rakiplerimizin önünde olmaya ve havayollarına endüstrinin en iyi uçaklarını teslim etmeye devam edeceğiz. Bu dönüm noktasını özellikle en eski müşterilerimizden biri olan ve gerçek bir ortağımız olan Singapur Havayolları ile kutlamaktan gurur duyuyoruz. Bugün SIA Group, en yüksek teknolojiye sahip tüm ürün gruplarımızdan uçakları kullanıyor. Bu bizim ürünlerimize duyulan güvenin en büyük göstergesidir. Tüm SIA Group’a bize ve ürünlerimize duydukları güven, ortaklık ve destek için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Goh Choon Phong ise : ”Singapur Havayolları olarak Airbus’ın ürettiği 10 bininci uçağı teslim almaktan onur duyuyoruz. Airbus uçakları Singapur Havayolları’nın başarısında önemli bir rol oynamıştır ve biz de bu önemli anı eski ve güvenilir ortağımız ile paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Bugünkü teslimat Airbus’ın geçen senelerde ne kadar yol aldığını gösteriyor. Singapur Havayolları çalışanları ve yönetimi adına Airbus’ı bu önemli dönüm noktasına ulaşması dolayısıyla kutlamak istiyorum” dedi.

İlk Airbus siparişini 1979 yılında veren Singapur Havayolları, geçen seneler süresince havayolu ve iştirakleri üreticinin her yeni modelinden sipariş vermeye devam etti. Bugün havayolu; A330, A350 XWB ve A380 ile hizmet verirken iştirakleri olan Silkair ve Tigerair tek koridorlu A320 ailesi uçaklarını kullanıyor.

Airbus ilk uçağı olan A300B2’yi Air France’a 10 Mayıs 1974 tarihinde teslim etti. İlk başlarda tamamen geniş gövde sektöründe çalışan ve A300 ve A310’u üreten Airbus, 1980’lerin ortasında çok satan A320’leri üreterek tek koridorlu uçak pazarına girdi. Uçak tasarımında yeni bir dönem başlatan A320 daha sonra A330 ve A340’da da kullanılan yeni teknolojiler sundu. Böylece ilk defa tek koridorlu uçaklarla geniş gövdeli uçaklar benzer operasyonel özelliklerden faydalanmaya başlamış oldu.

Airbus ürün gamı düzenli olarak iyileştiriliyor. Böylece her yeni geliştirme ile yakıt verimliliği, operasyonel güvenilirlik ve yolcu konforu alanında önemli avantajlar sağlanıyor. Son yıllarda şirket bu sene hizmete giren A320neo Ailesi ve şu anda geliştirme aşamasında olan ve ilk teslimatını 2017 yılında yapması planlanan A330neo Ailesine yaptığı yatırımlarla geliştirme çalışmalarına devam etti.

Şu anda Airbus ürün gamı 4 uçak ailesine (A320, A330, A350 XWB ve A380) dağılan 16 modelden oluşuyor.

Bugüne kadar 16,700 sipariş alan Airbus uçakları 400’den fazla havayolunda hizmet veriyor. Şirketin halihazırda teslimi bekleyen rekor sayıda (6,700) siparişi bulunuyor. Bugüne kadar hiçbir üreticinin yakalayamadığı bu rakam şu andaki oranlarla 10 yıllık üretime denk geliyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör