featured

Air India, Delhi-Moskova uçuşunu durdurdu

 

Air India, 31 Mart’ta son uçuşuyla Delhi-Moskova’ya uçuşları askıya aldı. Boeing 787-8 tarafından gerçekleştirilen son uçuş AI-195, Delhi’nin İndira Gandhi Uluslararası Havalimanı’ndan 14:41’de ayrıldı ve 6 saatlik bir uçuşun ardından 18:19’da Moskova Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı’na indi . Askıya alınmadan önce Air India, bu rotada haftada iki kez Boeing 787 ile hizmeti veriyordu.
Askıya alma kararı Hindistan medyasında geniş yankı bulurken, ilk haberin Rusya’nın Yeni Delhi’deki büyükelçiliğinden geldiği anlaşılıyor.

6 Nisan’da Rus haber ajansı TASS, büyükelçiliğin şunları söylediğini aktardı : “Sevgili hemşehrilerimiz. Hint havayolu Air India’nın Delhi-Moskova-Delhi hattında bilet satışını durdurduğuna dikkatinizi çekiyoruz. Bu havayolunun Rusya’ya uçuşlarına devam etme olasılığı şu anda belirsiz. Hindistan’dan Rusya’ya Taşkent, İstanbul, Dubai, Abu Dabi, Doha ve diğer destinasyonlar üzerinden transit yolları kullanarak uçmanın mümkün”

Böylece tuhaf bir şekilde, Yeni Delhi’deki Rus büyükelçiliği, Air India’nın fiili basın ofisi ve aynı zamanda Rusya’ya uçmak isteyen herkes için seyahat danışmanı haline geldi. Hindistan medyası, sigorta kapsamının kaybedilmesi nedeniyle rotanın askıya alındığını geniş çapta bildirdi.

Indian Express, Air India’ya Rusya’ya inen uçuşlarının, savaş nedeniyle oradaki tehdit algısı nedeniyle sigortasının geçerli olmayacağının söylendiğini bildirdi. Express, Air India’nın uçuşların yeniden başlaması için hükümet müdahalesi istediğini de sözlerine ekledi.

Air India’dan yapılan tek resmi açıklama bildirildi : “Air India, 7 Nisan 2022’de Delhi-Moskova-Delhi sektöründe bir uçuşunu iptal etti.”

Hindistan, Rusya’ya yaptırım uygulamayan birçok ülkeden biri. Air India, daha kısa kutup rotasını kullanarak ABD uçuşlarında Rus hava sahasını kullanmaya devam ediyor. Bu, Air India’ya Rus hava sahasından kaçınan ve uzun rotaları kullanan havayollarına göre büyük bir ekonomik avantaj sağlıyor.
Hindistan’ın ABD ve müttefiklerinin baskısına yenik düştüğüne dair komplo teorisine yakın alternatif bir teori var. BM’de Hindistan, Rusya-Ukrayna ihtilafına ilişkin BM kararlarından kaçınma politikası benimsemişti.

Ancak Hindistan geçen hafta 5 Nisan günü, Ukrayna’nın Bucha kentindeki cinayetleri kınayan bir bildiri yayınladı ve bölgedeki insani krizle ilgili endişelerini dile getirdi. Hindistan Rusya’nın adını vermese de BM’deki 5 Nisan tarihindeki açıklaması Moskova uçuşlarının iptal edilmesinden birkaç gün önce geldi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir