AIR FRANCE-KLM AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERİYOR

AIR FRANCE-KLM AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERİYOR

Son mali göstergelere bakılırsa Air France-KLM ile ilgili yolunda gitmeyen şeyler var gibi görünüyor. Grup, ikinci çeyrekte de yeni bir gerileme açıkladı. 2015 ikinci yarı operasyon gelirleri % 2 düşüş gösterdi.

Bu sonuç,  yılın birinci çeyreğindeki operasyon zararı da göz önünde alındığında geçen yılın ilk yarısındaki kaybı pozitif bölgeye çekmek için yetersiz. Likidite hareketleri ve  özellikle EURO-DOLAR paritesindeki düşüş toplam hasılat ve giderler üzerinde enflasyona neden oldu ancak en fazla operasyon sonuçları bu olumsuzluktan etkilendi.

Yine de bu durumu ürün geliştirme girişimlerinden etkilenmemiş gibi görünen Air France-KLM’nin çok zayıf birim hasılat rakamlarına bağlamamak lazım. Her halükarda, grubun sürdürülebilir bir kazanç rotasına tekrar girmesi için birim maliyetlerdeki düşüş hayati önem taşımaya devam edecek.

Air France’ın orta menzil low-cost’u Transavia Fransa’da hızlı gelişimini sürdürüken, Avrupa’daki önde gelen low-cost’lara kıyasla operasyon ölçeği ve karlılığı hala zayıf. Ancak, Fransa ve Hollanda’nın da dışına taşan base lerde Transavia Europe’un kurulması, Fransa Pilot Birliği’ndeki yönetim kadrosu değişikliğinden sonra tekrar gündeme gelecek gibi görünüyor.

Air France-KLM operasyon gelirleri 2015 2. Çeyrekte % 22 düştü

2015 2. Çeyrekte, Air France-KLM 79 milyon euroluk net zarar kaydetti.

Grup, önceki yılın aynı dönemindeki 11 milyon euroluk kayıp yaşamıştı. Bu kötü sonuçlar, döviz kurlarında yaşanan kayıp ve yatırım araçlarının birim değerlerindeki negatif değişmeler gibi operasyonel olmayan nedenlerden kaynaklandı. Operasyon gelirleri, kar marjında olmakla birlikte 2014’ün ikinci çeyreğinde düşüş göstermişti. Bu yıl ise geçen yılki aynı döneme göre % 22 düşüş yaşandı. Hasılat % 3 büyüyerek 6,64   milyar euro oldu ve operasyon marjı 0,9 puanlık düşüşle % 2,8’e geriledi.

Hasılat ve operasyon gelirleri üzerinde likidite hareketlerinin önemli etkisi oldu. Yine hasılat ve operasyon giderleri üzerinde zayıf EURO-DOLAR paritesinin olumsuz etkisi olduğu belli.. Sabit bir paritede bile hem hasılat hem de giderler düşmüş olacaktı. 2015 2. çeyreğinde operasyon gelirlerine net etkisi 54 milyon euroya kadar geriledi. Bu da neredeyse operasyon gelirlerideki 53 milyon euroluk gerilemeyle aynı.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör