Air Berlin

Air Berlin’in İflastan Yedi Yıl Sonra Geri Dönüşü Gündemde

Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi olan Air Berlin, 2017’de iflas etmiş ve o tarihten bu yana sessizliğini korumuştu. Ancak şimdi, marka haklarının yeni bir şirket tarafından satın alınmasıyla birlikte geri dönüş spekülasyonları tekrar gündemde. Sundair havayolu şirketinin kurucusu Marcos Rossello, Air Berlin’in marka haklarını yaklaşık 120.000 Euro’ya satın aldı ve yeni bir şirket tescil ettirdi: “Airberlin Luftverkehrsgesellschaft mbH”.

Rossello’nun yaptığı açıklamalara göre, markanın nasıl kullanılacağına dair henüz kesin bir karar verilmiş değil. Ancak ticari sicile yapılan bu giriş, Air Berlin’in yeniden havacılık sektörüne dönebileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Buna rağmen Rossello, Sundair’in artık sağlam bir konumda olduğunu ve Air Berlin markasını Sundair’in adının yerine kullanma olasılığını düşük gördüğünü belirtiyor. Ancak, “Airberlin Luftverkehrsgesellschaft mbH” adı altındaki yeni şirketin görevi, ticari hava taşımacılığı işletmek olarak belirlenmiş durumda.

Öte yandan, Alman medyasında Air Berlin’in potansiyel geri dönüşüne dair yapılan spekülasyonlar, Lufthansa ile rekabetin yeniden başlayabileceği ihtimalini gündeme getiriyor. Rossello, markayı satın alarak bunun ticari marka korumasının süresini uzatma amacını taşıdıklarını ifade etti. Şu aşamada, yeni şirketin ticari uçuşlarla ilgili net bir planı olmasa da, ilerleyen zamanlarda nelerin gelişeceği merak konusu.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir