Air Berlin CEO’su Joachim Hunold istifa etti

Air Berlin CEO’su Joachim Hunold istifa etti

Air Berlin havayollarının kurucu ortağı ve CEO’su, yoğun eleştirilere ve baskılara dayanamayarak istifa etti. Yerine geçici olarak Hartmut Mehrdorn geçecek.

Son 2 yıldır negatif bilançoları nedeniyle sürekli kapasite küçülten Air Berlin, buna rağmen karlılığını artıramadı ve son çeyrekte de zarar beyan etti. Son olarak Hamburg – Frankfurt güzergahını da iptal eden Air Berlin, yine de yeterli kapasite kullanma oranını yakalayamamıştı.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Joachim Hunold, yönetim kurulu üyeleri ve turizm basını tarafından sürekli olarak ‘inatçı ve kendi kurallarını’ koyan biri olarak eleştiriliyordu.

Şirkette birçok etkin ismin güvenini kaybetmeye başlayan Hunold, bugün sabah şirket merkezinde yaptığı bir açıklamayla, CEO’luk görevini 1 Eylül 2011 tarihi itibariyle bırakmayı yönetim kurulunun kararına bıraktı.

Alman Fvw turizm dergisine göre, yönetim kurulunun bu istifa dilekçesini çok büyük ihtimalle kabul edeceği yazıyor.

Hunold, CEO’luk görevini bırakacağını ama karar alma yetkisine sahip olamayan bir yönetim kurulu üyeliği istediği gelen bilgiler arasında.

Hunold, istifa dilekçesinde, Air Berlin CEO’luğuna yeni bir isim bulunana kadar Hartmut Mehrdorn’un getirilmesini önerdi. Mehrdorn, Air Berlin’deki görevinden önce, Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) İcra Kurulu Başkanıydı.

1 Eylül 2011 itibariyle görevi bırakmak istediği, bugün sabah bir basın toplantısında açıklayan Hunold, basın mensuplarını şaşırttı. Zira basın toplantısının asıl konusu, Air Berlin’in ‘Size & Shape’ isimli yeni programının tanıtımıydı.

Size & Shape programı, Air Berlin’in yeni dönem için planladığı kapasite küçültmeleri içeriyor ve hangi, güzergahların kalkacağını, hangilerine daha az sefer konulacağını içeriyor.

Tanıtımın sonunda istifasını duyuran Hunold, sözlerine “Air Berlin benden sonra da var olacağı biliniyordu. Benim zamanın geldi. Air Berlin ile var olmaya devam edeceğim ama karar alma mekanizmalarında olmayacağım. Bir nevi ‘Non-Executive-Director olacağım.”


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.