featured

Ahmet Olmuştur: Şarm el Şeyh’te turizm 10 yıldır Türklere emanet

Dünyada en çok ülkeye uçan şirket Türk Hava Yolları (THY), ilk kez 2012’de rotasına kattığı Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde turizme önemli katkılar sağladı.

Kahire ve İskenderiye’nin ardından Mısır’ın en önemli turizm merkezi olarak nitelendirilen Şarm el Şeyh, Türk turistler için de vizesiz seyahat imkanı sunan önemli tatil destinasyonlarından biri. Kent geçen yıl dünyanın her yerinden yaklaşık 10 milyon turisti ağırlarken Avrupalı, Amerikalı ve Asyalı birçok turistin en önemli aktarma durağı ise İstanbul oldu. THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, kente İstanbul aktarmalı uçuşların son dönemde arttığını belirterek, yoğun ilgiye vurgu yaptı. Olmuştur, “Halihazırda haftada 10 frekansa kadar uçuş gerçekleştiriyoruz. Bunu günde iki sefere çıkarmak için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

KÖRFEZ EMİRİ RIXOS’TA KALDI

THY’nin erişimle sağladığı katkının yanında Şarm El Şeyh turizminde etkisi olan bir Türk şirketi daha var. Kentte 10’uncu yılını tamamlayan Rixos Hotels, özellikle lüks tatil tercih edenlerin ilk adreslerinden biri. Mısır’daki ilk tesisini Şarm el Şeyh’te 2012 yılında açan şirket 2014, 2016 ve 2021 yıllarında ‘premium’ ve ‘+18’ kategorilerine yatırım yaptı. 2022’nin son çeyreğinde ise Golf Villas Sharm El Sheikh by Rixos’u faaliyete geçirdi. VIP segmente hitap eden Golf Villas, kasım ayında Şarm el Şeyh’te düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP27) Birleşik Arap Emirlikleri Emiri Muhammed bin Zayid bin Sultan en-Nehyan ve ekibini ağırladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir