featured

AHMET BOLAT : 7200 PİLOT VE 2000 KİŞİYE İŞ TEKLİFİ

 

THY, bütün olumsuzluklara rağmen, pandemi öncesi zirve yılı olan 2019 rakamlarını aştı. Toplam gelirlerini yüzde 43 artırdı, 6 ayda 737 milyon dolar net kâr elde etti. THY İcra Kurulu Başkanı Ahmet Bolat “Bahane değil ama, Avrupa’dan uçaklar havalanamıyor. Eleman yok. O uçaklar geç gelince bizim zamanında kalkış oranımız yüzde 91’de kalıyor” dedi.

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları (THY), pandemi döneminden önceki rekor yılı olan 2019’un rakamlarını aştı. İstanbul Havalimanı‘nda sağlanan kapasite artışı ve hız sayesinde hem yolcu sayısını, hem doluluk oranını, hem de tercih edilme oranlarını artırarak büyük kâr rakamlarına ulaştı. THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, yılın ilk 6 ayında toplam gelirin yüzde 43 artarak 4,5 milyar dolar seviyesine ulaştığını, yüksek akaryakıt maliyetine rağmen 737 milyon dolar net kâr elde ettiklerini söyledi. İşten çıkarmalar ve grevler sebebiyle başta Avrupa olmak üzere havalimanlarında nitelikli personel bulamadıklarını, oralarda sonu gelmeyen boarding kuyruklarıyla, devasa bagaj yığınıyla karşılaştıklarını söyleyen Bolat “Bu yüzden yolcularımız uçağa zamanında gelemediği gibi havalimanları da uçaklarımızın hızına yetişemiyor, zamanında kalkış oranlarımız düşüyor ve bu durum operasyonlarımızı olumsuz etkiliyor. Hiçbir uçak zamanında gelmiyor. Uçak oradan havalanamadığı için yurt içinde de bizim gecikmemize sebep oluyor. Buna rağmen zamanında kalkışta yüzde 91’e ulaştık” dedi.

THY’nin kapasitesini uçak yenilemeleriyle yüzde 12 artırdıklarını, Almanya ve İngiltere’nin bayrak taşıyıcılarının ise yüzde 35 ekside olduğunu söyleyen Ahmet Bolat “THY, 2020 ve 2021 yıllarında network taşıyıcıları arasında Avrupa’da en çok uçuş gerçekleştiren ve en çok kapasite sunan hava yolu olmuştur. 8 Ağustos 2022 itibarıyla ortalama 1206 günlük uçuş sayısı ile network taşıyıcıları arasında 1. sırada yer alıyoruz. Avrupa’daki aksaklıklar sebebiyle iptaller yaşıyoruz evet ama ortaklığımızın uçuş iptalleri Avrupa ortalamasının çok altında. Avrupalı hava yollarının 2019’un kapasitesinin yüzde 81’ine, global hava yollarının ise ancak yüzde 65’ine ulaştığı bu dönemde farkımızı ortaya koyuyor ve 2019’un yüzde 22 üzerine çıkıyoruz” bilgisini verdi.

TURİZMİN TAŞIYICISIYIZ

Dünyanın en güzel coğrafyalarından birine sahip olan Türkiye’nin, dünyada milyonlarca kişinin ilgisini çektiğini, THY olarak bu ilgiyi ülkeye yönlendirmek için çalıştıklarını, transit uçuşlarla ülkeye gelenlerin 1 gün dahi İstanbul’da kalmaları hâlinde, mutlaka bir daha geleceklerinin bilinciyle hareket ettiklerini söyleyen Bolat hedeflerini “Ülkemize transit uçuşla gelen yabancılara ‘gel, kısa süre de olsa İstanbul’da yaşa’ diyoruz. Hiçbir ek ücret istemiyoruz. Bir gece konaklatıyoruz. Yeter ki bir görsün, daha uzun zaman ayırması  gerektiğini görsün istiyoruz” diye anlattı.

MEZOPOTAMYA PROJESİ

İstanbul’u her yönüyle tanıtıp turist sayısını artırmaya çalıştıklarını, 25 uçağı turizme ayırdıklarını, şimdi de Anadolu illerini dünyaya daha iyi tanıtmak için ‘Mezopotamya Projesi’ başlattıklarını ifade eden Bolat “21’inde Van’a gideceğiz. İlk kez İstanbul dışında yönetim kurulu toplantımızı yapacağız. İlk il Van olacak. Ardından Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Hatay diye devam edeceğiz. Değerlerimizi tanıtacağız. Güneş-deniz turizminde herkes tanıyor ama kültürel değerlerimizi bilmiyorlar. İnanç turizmimizdeki güçlü yönleri, kültürlerin bir arada yaşadığı Mardin’i tanımıyorlar. Erzurum’u sadece kış turizmiyle tanıyorlar. Bunları değiştireceğiz” dedi.

HİSSE FİYATI 6 DOLARI AŞMALI

THY, halka açık bir şirket olarak yolcu talebindeki artışla birlikte, zirve yılı olan 2019’un aynı dönemine göre ilk 6 ayda yüzde 12’nin üzerinde ka-pasite artışı gerçekleştirdi, doluluk oranlarını 2019 seviyelerine ulaştırdı. Haziran döneminde 2019’a göre yüzde uluslararası direkt yolcu artışı yüzde 39, temmuz ayında yüzde 44 olarak gerçekleşti. Kargo faaliyetlerinin desteğiyle birlikte 2. çeyrekte toplam gelir 2019’un aynı dönemine göre yüzde 43 artarak 4,5 milyar dolara ulaştı. Şirket, akaryakıt maliyetlerine rağmen ilk 6 ayda 737 milyon dolar net kâr elde etti. Yılın ilk yarısında ise yolcu gelirleri 5,4 milyar dolar, kargo gelirleri de 2,5 katına çıkarak 2 milyar dolar olarak gerçekleşti. THY hisselerinin TL bazında yüzde 190, dolar bazında yüzde 116 değer kazandığını aktaran Bolat, hisse fiyatının en az 6 dolar olmasını beklediklerini ifade etti. 2016’daki terör eylemleri ve 2020’deki pandemi yılları dışında THY’nin hep kâr ettiğini söyleyen Bolat “Yabancı yatırımcı oranını yüzde 40’a çıkarma hedefimiz var” diye konuştu.

7200 PİLOT VE 2000 KİŞİYE İŞ TEKLİFİ

THY İcra Kurulu Başkanı Bolat “Önemli yatırım yapıyoruz. 700 pilot alımı için ilana çıkacağız. Pilotlarımızı yetiştirip sektöre kazandırıyoruz. Diğer alanlarımıza da insan kaynağını büyütüyoruz. Bu yıl ana markamız THY’ye ilk 6 ayda 963 yeni arkadaşımız katıldı. Sayıyı 2.600’ün üzerine çıkaracağız. Uçak bakımda 500 arkadaşımız daha katılacak. Bizde ilk işe başlayan 17 bin lira alıyor” dedi.

1 MİLYAR YOLCUMUZ 400’ÜNCÜ UÇAKTA

Önümüzdeki yıl 90’ıncı yıllarını kutlayacaklarını söyleyen Bolat “Şimdiye kadar 950 milyon yolcu taşımışız. 1 milyarıncı yolcumuzu filomuza katacağımız 400’üncü uçakla taşımayı hedefliyoruz” dedi. Bolat, THY’nin tercih edilmesindeki ilk 3 etkeni geniş uçuş ağı, kalite-fiyat dengesi, kaliteli ikram olarak sıraladı ve bilet ücretinin yüzde 10’unun ikram olduğunu dile getirdi.

Türkiye Gazetesi / CANAN ERASLAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yorum

 1. 1 sene önce

  THY Teknik bu hızla giderse komple taşeron olacak… Uçan yolcular siz düşünun iş kalitesini.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  10 senedir çalışıyorum, üniversite mezunuyum o para değil hala THY TEKNİK TAŞERON uyum.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Ay oglumuda pilot yapsalar yetiştirseler talebelikten alıp eyitseler öğrencilerin elinden tutsa THY ne iyi olur Anne olarak pilotluk okuluna gönderemediyim için çok çok üzülüyorum Tek hayalim oğlumu pilot olarak görmek

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Heryerde maaşlar konusulur oldu ucagın ne olduğundan bi haber insanlar vasfına bilgi birikimine bakmadan kendine ücretler yakıştırır oldu..Bir de bu yüzden düşmanca davranışlara konuşmalara şahit oluyoruz..Bu şirketin çalışanları kendı vasfına bakmalı önce..kapağı içeri atan kendini pilot sanmaya başladı..

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Maaş mevzusu böyle durumlardan içerikten habersiz insanların ağzına sakız olmamalıdır. Doktorlara da aynısını yaparak herkesin ağzına aldıkları paraları doladılar olanları görüyoruz. 17 binin altında çalışan onlarca insan var velev ki en düşük bu olsun bilmeyen cahil insana hedef gösterilir çalışanlar bu şekilde. Talihsiz bir açıklama olmuş. Ahmet bolat umarım vaatlerini ve ümitlerimizi boşa çıkarmaz. Şu ana kadar acemilikle açıklanabilecek açıklamalar bir seviyeden sonra yapılmak istenen budura gelecektir.

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  uçak temizliğe eleman alımı varmı bıizede yardımcı olun nereden baş vurular oluyor ucugıbile yıkarım Ahmet Bolat baba bizide işe al

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  İlk işe başlayan 17 bin lira mı alıyormuş? :))))) Brüt galiba. Netini ilk işe başlayan personellere sorun

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  İlk 6 ayda 963 personel aldık deniliyor, hani ilan? Hergün Türk hava yolları kariyere bakıyoruz ama açık bir pozisyon hiçbir zaman olmadı, bu alınan 963 kişi nasıl nerden alınıyor? Ayrıca 17 bin tl demişsiniz, heralde 4 ikramiyeyi katarak diyorsunuz, 17 binden düşük alan kadrolu arkadaşlarım var..

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  sayin baskan oncelikle bu tasaron sistemini kaldirin thy yakismiyor

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  Ahmet Bey verdiğiniz sözler hep havada kalıyor sanki.Şunu bilmenizi istiyorum tüm birimlerde biriken bir negatif enerji var.Yönetimle aramızda bir duvar var adeta.Sorunlar hep görmezden geliniyor.400 uçağa bakım yapabilecek kapasite yok bu şirkette..Antalyada leş gibi bir operasyon dönüyor..IST’de aynı ESB’de aynı..Ne şartlarda bakım yapıldığını biz teknisyenler biliyor sadece..Tabi şimdilik..

  Cevapla
 11. 1 sene önce

  Arkadaşım avmde saat satıyor pirimlerle 25000 alıyor. İyice öldürdünüz sektörü.

  Cevapla
 12. 1 sene önce

  İtiraz ediyorum 17 değil 27 olacak o.

  Cevapla
 13. 1 sene önce

  2 röportajdır maaş mevzusu açıliyor once pilot şimdi de ucak bakimin maaşi 17 bin deniyor. talihsiz bir aciklama olmuş bana gore.Sacma sapan haberler döndü bugun bu yuzden Bu sekilde calişanlarıda huzursuz edersiniz.Hic ucakla alakasi olmayan adamlar bizide alın oo ne para diyor ancak dunya ve ulke piyasasina gore bu paralar cok normal hatta az bile.Ayrica icerde 17 binden dusuk paraya calisan binlerce kadrolu personel var o insanlari da cevreye ailesine karşi maas konusunda zan altinda birakmiş oluyorsunuz….

  Cevapla
 14. 1 sene önce

  Herkes 100 saat üzeri uçuyor, Açık pilot ilanı vardı, kaç kişi aldınız? Kaç kişiyi hangi sebeple elediniz? Atlas ve Onur ekipleri boşta gezerken Mülakatlardan elerken neredeydi bu 700 pilot ihtiyacı? 1 hafta içinde mi ihtiyaç doğdu. Hali hazırda uçan , işi olan para kazanan 180 pegasus pilotunu almak yerine elediğiniz onca pilotu alsaydınız. İnsanların duyguları ile oynuyorsunuz. Dışarıdan kiraladığınız part-time pilotlar cabası. Uçuşa son 1-2 saat kala kaptan atanıyor siz hala 700 pilot diyorsunuz. Şansa bakın Emirates ilan açıyor sizin pilot alasınız ortaya çıkıyor, Qatar Shgm nin o saçma 6 aylık kuralını tanımadığı açıklıyor sizin yine pilot alasınız tutuyor. Elinizde kaçacak ama kaç tanesi kaçacak onu bilmediğiniz için mi ilan açıyorsunuz?

  Cevapla
 15. 1 sene önce

  Sayın başkan zorunlu emeklilerede bir el atsanizda passlarimizi geri verirseniz bizleri mutlu edersiniz

  Cevapla
 16. Sayın Bolat ilk geldiğinizde “Liyakat, Adalet “ söylemleriyle farkındalık oluşturup, insanlara umut kapısı oldunuz.Şirkette yeni olsanız diyeceğimki THY nin heyacanına kapıldınız, siz 14 yıldır bildiğiniz kadarıyla üst düzey yöneticisiniz.Kimin eli kimin cebinde çok iyi biliyorsunuz. Ozaman neden yapamıyacağınız işlerin sözlerini verdiniz. Yorumlarda size Bol-at, Bol Bol At gibi lakap takılması ağrınıza gidiyormu? İnsanın sözü ağızdan çıksar, diğer canlılardan farkıda söz verebilecek yapısının olmasıdır.Farzedinki emeklisiniz, yetkiniz, makamınız yok, sizi yolda gördüklerinde arkasını dönen bir 211 li ile karşılaşsanız inan Bol-at tan daha inciti olur.Yada Sizi görüp Allah var etsin sözünüzün eriymişsiniz deyip dua etse. Vesselam insan ne yaparsa kendine yapar.Sizde sizden öncekiler gibi unutulup gidecekdiniz vede hayırla yaadedilmeyeceksiniz.

  Cevapla
 17. 1 sene önce

  Bu şartlarda 700 pilot alabileceklerini sanmıyorum. 100 saat üzeri uçuş boş günlerde bile uçuş yazmak için kırk takla atan ekip tahsis.

  Cevapla
 18. 1 sene önce

  5 senedir çalışıyorum daha o parayı ikramiye de alamadım

  Cevapla