Adrenalin tutkunları ağızları açık bıraktı

Adrenalin tutkunları ağızları açık bıraktı

Adrenalin tutkunları ağızları açık bıraktı.

Muğla ‘nın Fethiye İlçesi’ndeki bin 965 rakımlı Babadağ’dan yamaç paraşütçüleriyle havalanan skydiving (serbest paraşüt) ve wingsuit (havada düşüş hızını yavaşlatmak için özel olarak geliştirilmiş bir kıyafet ile serbest uçma) sporcuları, nefes kesti.

Gökyüzündeki yamaç paraşütünden atlayan sporcuların kaydettiği görüntüler ağızları açık bıraktı.

Dünyada adrenalin tutkunlarının sırtlarına bağladıkları paraşütlerle, pistten kalkan küçük uçaklardan atlayarak yaptığı skydiving (gökyüzü dalışı) ve wingsuit (yarasa adam uçuşu) sporları, Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’nde farklı bir noktaya taşındı. Dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ’ın zirvesine çıkarak, yamaç paraşütü pilotlarıyla tandem (ikili) atlayış yapan adrenalin tutkunu sporcular, 2 bin metre yükseklikteki yamaç paraşütünden kendilerini boşluğa bırakarak gökyüzü dalışı ve yarasa adam uçuşlarına başladı. Her yıl daha fazla sporcuyu ağırlayan Ölüdeniz’de bu uçuşlar, hava sporlarına yeni bir boyut kazandırdı. Atlayış için uçak yerine yamaç paraşütü kullanan sporcular ise hem atlayış maliyetlerini düşürdü, hem de Ölüdeniz’in eşsiz manzarası eşliğinde atlayış yapmanın keyfini yaşadı.

3 YILDIR ÖLÜDENİZ’E GELİYOR
Dünyada uçaklardan yaptığı atlayışlarla tanınan skydiving sporcusu Litvanyalı 33 yaşındaki Justinas Kubilinskas, yamaç paraşütünden atlayarak yaptığı gökyüzü dalışlarının ardından Ölüdeniz’in müdavimi oldu. Son üç yıldır yaptığı gibi, geçen ay da Ölüdeniz’e gelerek yamaç paraşütünden beş gökyüzü dalışı yapan sporcu, bu anları elindeki aksiyon kamerasıyla saniye saniye kaydetti.

İzleyenlere bile heyecan dolu anlar yaşatan görüntülerde Kubilinskas, yaklaşık 2 bin metre yükseklikteki yamaç paraşütüyle Ölüdeniz’in üzerine geliyor. Kemerlerini çözdükten sonra beraberindeki yamaç paraşütü pilotuyla vedalaşan Kubilinskas, kendini boşluğa bırakıyor. Muhteşem Ölüdeniz manzarası eşliğinde ortalama 15 saniye düşen Kubilinskas, yaklaşık 300 kilometre hıza ulaştıktan sonra sırtındaki paraşütü açıyor. Atlayışlardan birinde gözlüğü rüzgar nedeniyle fırlayan Kubilinskas, diğer atlayışında farklı bir gözlükle çıkıyor.

Hamis McTurk Seyahat Acentası Ölüdeniz Şubesi Sorumlusu Muammer Gökçe, Ölüdeniz’in dünyada yamaç paraşütü sporuyla birlikte anıldığını, ancak her yıl artarak skydiving sporcularını da ağırlamaya başladıklarını söyledi. Sporcuların uçak yerine ikili paraşütleri kullanarak gökyüzü dalışı yaptığını anlatan Gökçe şöyle dedi:
“Dünyanın farklı noktalarından sporcular gelmeye başladı. Biz öncelikle bize başvuran sporcuların yeterlilik belgelerini inceliyoruz. Daha sonra bu konuda bilgi ve beceriye sahip yamaç paraşütü pilotlarını sporcularla birlikte Babadağ’a çıkarıyoruz. Daha sonra Ölüdeniz semalarında sporcular paraşütten atlıyor. Heyecan dolu bir aktivite. Görüntüleri izlemek bile insanı heyecanlandırıyor.” 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.