Adams'ın Türk Hava Yolları Krizi: Federal Soruşturma ve İlk Çeyrek Teslimat Verileri

Adams’ın Türk Hava Yolları Krizi: Federal Soruşturma ve İlk Çeyrek Teslimat Verileri

New York Belediye Başkanı Eric Adams, son dönemde Türk Hava Yolları’nın bilet fiyatlarını yükseltmesi ve Türkiye ile ilişkileri nedeniyle sıkıntılar yaşıyor.

Federal soruşturmanın Türk Hava Yolları uçuşlarında yaşanan bilet yükseltmelerine odaklandığı haberleri üzerine, Belediye Başkanı Adams ilk kez konuya açıklık getirdi. Ancak kendini savunan Adams, detaylı bilgi vermekten kaçındı.

Geçtiğimiz hafta New York Times’ın bildirdiğine göre, federal müfettişler, Adams’ın uluslararası uçuşlarda birinci sınıfta seyahat etmesini araştırıyor. Haberde, bu koltukların ortalama fiyatının 3,400 dolar olduğuna dikkat çekildi.

Adams, bu iddialara yanıt verirken, “Bunu defalarca ve defalarca söyledim: Ben yasalara uyarım” dedi ve avukatlarının konuyu incelediğini belirtti.

Adams’ın Türkiye ile ilişkileri Federal Soruşturma Dairesi tarafından inceleniyor. 2021’de başlatılan bu soruşturma, FBI’ın Adams’a ait elektronik cihazlara el koymasıyla gündeme gelmişti. Ancak şu ana kadar herhangi bir suçlama yapılmadı.

New York Times’ın haberine göre, federal savcılar eski Türk Hava Yolları yöneticisi Cenk Öcal ve Adams’ın danışmanı Rana Abbasova’nın Belediye Başkanı için bazı bilet yükseltmeleri ayarladığına dair kanıtlar buldu. Adams ise bu iddialara dair detaylı bilgi vermekten kaçındı.

Adams’a daha fazla açıklama yapması için baskı yapılırken, Adams gazetecilere, konuyu kendi otobiyografisinde okuyabileceklerini söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir