‘ABD’nin füze savunma testi başarısız oldu’ iddiası

‘ABD’nin füze savunma testi başarısız oldu’ iddiası

ABD Füze Savunma Ajansının Hawaii adalarında konuşlu balistik füze savunma sistemini test ettiği ancak sistemin uçaktan fırlatılan bir füzeyi önleyemediği iddia edildi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) “Füze Savunma Ajansı ile ABD Donanmasının Aegis Ashore Füze Savunma Test Kompleksi Hawaii’nin Kauai adasında yer alan Pasifik Füze Atış Tesislerinde gerçek Standart Füze (SM) 3 Block IIA füzeleriyle test atışları yaptığını” açıklamıştı. Ancak Amerikan CNN Televizyonu birçok savunma yetkilisine dayandırdığı haberinde Rheython savunma şirketi tarafından geliştirilmekte olan füzenin uçaklardan fırlatılan füzeleri vuramadığını öne sürdü.

Pentagon konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, CNN, ABD  ordusunun testin başarısız olmasının nedenlerini araştırdığını duyurdu. Geliştirme aşamasında olan sistemin orta menzilli balistik füzeleri  önlemek için inşa edildiği, özellikle de Kuzey Kore’nin füze tehdidine karşı  ABD’nin Pasifik’teki füze savunma sisteminin önemli bir unsuru olacağı  belirtiliyor. Aegis Ashore füze sistemi daha önce Aegis gemilerinde kullanılırken bu  denemenin sistemin karadan havaya atış kabiliyetini test ettiği belirtildi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments