ABD’DEN İNCİRLİK HAVALİMANINA ALTERNATİF

ABD’DEN İNCİRLİK HAVALİMANINA ALTERNATİF

ABD kısa bir süre önce DEAŞ’tan alınan Tabka Askeri Havaalanı’na mühendis gönderdi. İncirlik’e alternatif olarak düşünülen havalimanının 20 gün içinde koalisyon uçaklarına açılması bekleniyor.

 Suriye’nin kuzeyindeki Rakka kentinin DEAŞ’tan alınması operasyonu sürerken, ABD, DSG’nin elindeki Tabka Askeri Havaalanı’nın koalisyon uçakları tarafından kullanılabilmesi için çalışmalar yapıyor. Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’nden üst düzey bir yetkili konuyla ilgili Sputnik’e konuştu. Tabka Askeri Havaalanının çok stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten yetkili: “Kısa süre önce DEAŞ’tan temizlediğimiz Tabka Askeri Havaalanı’nın kullanıma açılması için ABD mühendisler gönderdi. Havaalanı çok tahrip olmuş. Şu an kullanılamıyor. Burada 3 yıl önce Suriye Ordusu ve DEAŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı için zarar çok. DEAŞ 2014 yılında havaalanını ele geçirdiğinde koalisyon uçakları burayı yoğun bir şekilde bombalamıştı. Biz de DEAŞ’tan alırken havaalanı zarar gördü. DEAŞ bomba yüklü araçlarla burayı kullanılamaz hale getirmişti. Havaalanının kullanıma açılması için şimdi ABD’li mühendisler çalışma yapıyor. 20 ABD’li mühendis çalışıyor. 20 güne kadar havaalanı kullanıma açılır. Şimdi çevresindeki köyleri de DEAŞ’tan almaya çalışıyoruz. Havaalanı çevresindeki köyler alınmalı, çünkü bu köyler alınsa havaalanı güvenli olur” dedi.

40 km uzakta

“Tabka Askeri Havaalanı, Tabka kent merkezine 5 kilometre, Tabka barajına ise çok yakın bir yerde bulunuyor. Ayrıca Rakka kent merkezine 40 kilometre uzaklıkta. Rakka kent merkezine yakın olması nedeniyle Tabka Havaalanı yoğun bir şekilde kullanılacak. Operasyon buradan yönetilecek. Havaalanının kullanılmasıyla Rakka operasyonu çok yakın bir yerden yönetilecek ve uçaklar buradan kalkıp DEAŞ mevzilerini bombalayacak. Kobani’de de ABD’ye bağlı askeri üsler var ancak saldırı uçakları için kullanışlı değil sadece helikopterlerin iniş ve kalkışlarına uygun. Tabka’nın kullanıma açılması Rakka operasyonunu çok olumlu yönde etkileyecek. Bu üs aynı zamanda Türkiye’deki İncirlik Üssü’ne bir alternatif de olabilecek.”(Vatan)

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör