ABD’DE ‘UÇUŞ MASRAFI’ SKANDALI!

ABD’DE ‘UÇUŞ MASRAFI’ SKANDALI!

ABD Sağlık Bakanı Tom Price’ın istifasının ardından Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in de seyahat masrafları mercek altına alındı.

New York Times’ta yer alan habere göre, Hazine Bakanlığı Başmüfettişliği tarafından yürütülen inceleme sonucunda Bakan Mnuchin’in Mart ayından bu yana 7 kez askeri jetle uçuş yaptığı ve bunların 800 bin dolar ek maliyete sebep olduğu anlaşıldı.

Mnuchin’in göreve geldikten sonra 9 kez yapacağı seyahaler için askeri jet talep ettiği ve bunlardan 7’sinde askeri jetlerin ABD’li bakanın kullanımına sunulduğu belirtildi. Eşiyle birlikte Avrupa’da yapacağı balayı için jet talep eden Mnuchin, daha sonra bu talebini geri çekti. Mnuchin, bu ay sonunda Ortadoğu’ya yapacağı ziyaret için de askeri jet talep etti.

Paylaşım sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekerken, birçok kullanıcı Mnuchin ve eşinin ‘güneş tutulmasını’ izlemek için Kentucky’i ziyaret ettiği yorumunda bulunmuştu. Başmüfettişliğin raporunda, bu seyahatin 26 bin 900 dolara mal olduğu belirtildi ancak seyahatin amacının ‘güneş tutulması’ olduğuna dair bir kanıt bulunamadığı ifade edildi.

ABD Hazine Bakanlığı, eleştirilere yanıt olarak Bakan Mnuchin’in telefon konuşmalarını gizli hattan yapabilmek için askeri jet kullandığını açıklamıştı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.