ABD, Yunanistan’dan Rus uçaklarını durdurmasını istedi

ABD, Yunanistan’dan Rus uçaklarını durdurmasını istedi

Yunanistan hükümeti, Suriye’ye giden Rus uçaklarının hava sahasından geçişini engellemesi için ABD’den gelen isteği değerlendirdiğini açıkladı.

Washington, Rusya’nın Suriye lideri Beşar Esad’a verdiği askeri yardımı artıracağı ve bu amaçla askeri yığınağa hazırlandığı haberlerinden endişe ediyor.

Rus haber ajansı RIA Novosti, daha önce Atina’nın Washington’dan gelen isteği reddettiğini yazmıştı.

Ancak Yunan dışişleri bakanlığı sözcüsü bu haberi yalanlamış oldu.

Yunanistan ekonomik kriz sürecinde Moskova ile bağlarını pekiştirmeye çalışmış, Başbakan Alexis Tsipras bu amaçla Rusya’yı birkaç kez ziyaret etmişti.

Rusya: Henüz erken

Öte yandan Rusya, Suriye’de Beşar Esad yönetimine silah yardımı yaptıklarını hiç saklamadıklarını, Rusya’nın Suriye’deki savaşa doğrudan askeri müdahalesini konuşmak içinse “erken” olduğunu söyledi.

Ria Novosti Haber Ajansı’na göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’nın Esad’a askeri desteğini arttıracağı spekülasyonlarına yanıt verdi.

Sözcü Esad yönetimine “terörle mücadele” amacıyla silah verdiklerini hiç saklamadıklarını belirtti.

Sözcü Zaharova ayrıca, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Amerikalı mevkidaşı John Kerry’yle yaptığı telefon görüşmesinde de Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonlara katılımını konuşmak için “erken olduğunu” söylediğini aktardı.

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.