featured

ABD yasağı kaldırdı: İngilizler soluğu havalimanında aldı

ABD’nin Kovid-19 salgını sebebiyle 20 aydır uyguladığı seyahat yasağının kalkmasıyla, İngiltere’nin Heathrow Havalimanı’ndan iki aşılı İngiliz turistleri taşıyan iki yolcu uçağı ‘aynı anda’ havalandı. Yapılan açıklamada yasağın bitişini kutlamak için senkronize kalkış yapıldığı belirtildi.

ABD, Covid-19 salgının nedeniyle getirilen seyahat yasağına son verdi. 20 aylık yasağın ardından çifte aşılı yabancı ziyaretçilerin ülkeye girişine izin veren ABD’ye İngiltere’nin Heathrow Havalimanı’ndan uçuşlar başladı.

Yapılan açıklamada aşılı turistleri taşıyan iki yolcu uçağı yasağın bitişini kutlamak için senkronize kalkış yaptığı duyuruldu. İki rakip havayolları British Airways ve Virgin Atlantic, ABD’nin seyahat yasağını kaldırmasının ilk günü sebebiyle turist dolu uçağını aynı anda havalandırdı. İki uçuş, bu sabah New York’taki JFK Havalimanı’na gitmek üzere havaalanındaki paralel pistlerden kalktı.

“BİRLİKTE ÇALIŞTIĞIMIZ İÇİN HEYECANLIYIZ”

Virgin Atlantic Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “ABD sınırlarını kapatalı 600 günden fazla oldu, New York’a çok heyecanlı yolcularla dolu bir uçakla dönüyoruz. Bu vesileyle tarihi bir ikili kalkışta birlikte çalıştığımız için heyecanlıyız @British_Airways #BritsAreBack” ifadelerini kullandı.

AŞIYA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN AYNI ANDA KALKTILAR

Senkronize uçuşun amacının, ‘çift’ aşılı turistlerin ABD’ye 20 ay sonra gitmesinin kutlanması olduğu vurgulandı. Heathrow Havalimanı’nın kulesini yöneten NATS tarafından o anların videosu paylaşıldı. NATS yaptığı açıklamada paralel kalkışın, büyük bir ekip işi olduğunu vurguladı.

2020 yılının başında virüsün yayılmasını engellemek için ABD yönetimi önce sınırlarını Çinli ziyaretçilere kapatmış, ardından da diğer ülkelere yönelik kısıtlamalar getirmişti.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir