ABD, uçakta tehlikeyi sümen altı etmiş

ABD, uçakta tehlikeyi sümen altı etmiş

Üst üste kazalarla gündeme gelen uçak şirketi Boeing’le ilgili ABD de uçuş yasağı getirdi. Ülkedeki bazı pilotların güvenlik açığı sebebiyle şikâyet ettiği de ortaya çıktı.

Son 5 ayda 2 defa düşen Boeing 737 MAX 8 tipi uçağa hava sahaları kapanıyor. Yaşanan faciaların ardından söz konusu uçağa hava sahasını kapatan Türkiye, Avustralya, Singapur, İngiltere, Umman, Çin, Almanya, Malezya, Fransa ve İrlanda’nın ardından birçok ülke de aynı kararı aldı.

Son olarak Başkan Trump’ın kararıyla  ABD, Tayland, Mısır, Lübnan, Moldova ve Kosova da söz konusu uçağa hava sahasını kapattı, uçuşlarını askıya aldı.

Bu ülkeler yasağın bir sonraki bildirime kadar devam edeceğini duyurdu. Bütün bunlar yaşanırken, Amerika’da yayınlanan bir gazetede yayınlanan iddialar ise büyük tehlikenin pilotlar tarafından ABD sivil havacılık kurumu FAA’ya yazıldığı ancak herhangi bir adım atılmadığı belirtiliyor.

İrtifa kazanmaya çalışırken düşüyor

Etiyopya’daki son kazanın ardından birçok ülkenin yasakladığı Boeing 737 MAX 8’le ilgili şikâyetlerin Amerikan sivil havacılık kurumu tarafından saklandığı iddia edildi. Birçok ülkenin envanterinde bulunan 329 Boeing 737 MAX model uçakların uçuşu durdurulurken, Amerikan Sivil Havacılık Kurumu FAA ise hiçbir tedbir almadı.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Dallas Morning News gazetesindeki haber ise tehlikenin kasıtlı olarak saklandığına dair işaretler veriyor.

Alınan bilgiye göre 5 ABD’li pilot Boeing 737 MAX’larda bulunan kontrol yazılımını şikâyet etti. Bu MCAS (Manevra Karakteristiği Arttırma Sistemi) hakkındaki şikâyetlere ulaşıldığında, ABD Uçuş Güvenliği veri tabanına 5 pilotun bu şikâyeti ‘İSİMSİZ’ olarak rapor ettiği öğrenildi.

Düşen uçakların irtifa kazanmaya çalıştığı sırada düştüğü biliniyor. İsimsiz pilotların şikayetlerinin de bu yönde olması, dünyadaki 329 civarındaki uçağa dair endişeleri artırıyor. Üstelik bu model uçakla ilgili 10 bin 44 adet de sipariş bulunuyor.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.