ABD UÇAK GEMİSİ SAVAŞACAK YETENEKTE DEĞİL

ABD UÇAK GEMİSİ SAVAŞACAK YETENEKTE DEĞİL

ABD’nin ‘dünyanın en pahalı gemisi’ olarak bilinen yeni USS Gerald R. Forf uçak gemisinin savaşma yeteneğinde olmadığı ileri sürüldü.

Geminin geçtiğimiz haftalarda ‘büyük bir tantanayla’ hizmete sunulduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından takdir edildiğini hatırlatan Bloomberg, ABD Deniz Kuvvetleri’nin belgelerine dayandırdığı haberde, hizmete teslim edildikten 2 hafta sonra, geminin temel fonksiyonu olan savaş uçaklarının iniş ve kalkışı için uygun olmadığı ortaya çıktığını belirtti.Belgelere göre, teknik arızaların giderilmesi ihtiyacı yüzünden, uçağın inişini sağlayan durdurma bariyerinin maliyeti 301 milyondan 961 milyon dolara yükseldi.

13 MİLYAR DOLARA MAL OLDU

Pentagon’un verilerine göre, 13 milyar dolara mal olan ‘dünyanın en pahalı’ uçak gemisi tam kapasiteye 2020 yılında ulaşacak.

Geçtiğimiz yılın sonbaharında, yüksek teknolojiyle donatılan ‘görünmez’ destroyer USS Zumwal de suya indirildiği sırada bozulmuştu. Yapılan inceleme sonucu geminin, ABD ordusu standartlarına göre bile kullanımının çok pahalı olduğu ortaya çıkmıştı. Maliyeti 4.4 milyar dolar olan gemideki ‘eşsiz’ topun tek atışının  800 bin dolara mal oluyor.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör