ABD savaş uçağından Rus bombardıman uçaklarına engelleme

ABD savaş uçağından Rus bombardıman uçaklarına engelleme

ABD Kuzey Amerika Uzay Savunma Komutanlığı (NORAD), pazartesi günü Alaska açıklarında bir Amerikan F-22 Raptor savaş uçağının, TU-95 model iki Rus bombardıman uçağına engelleme yaptığını bildirdi.

NORAD’dan yapılan yazılı açıklamada, Sözcü John Cornelio, Rus bombardıman uçaklarına iki jetin de eskortluk ettiğini ve uçakların uluslararası sularda olmasına rağmen Alaska’nın Point Hope kıyısına 80 kilometre kadar yaklaştıklarını kaydetti.
Rus uçaklarının Alaska kıyısına yaklaşması üzerine F-22 Raptor savaş uçağı tarafından engellendikleri ifade edilen açıklamada, 2015’ten bu yana ilk kez Rus bombardıman uçaklarına başka Rus jetlerinin eşlik ettiği belirtildi.
Daha sonra Rus A-50 tipi Mainstay gözetleme uçağının da aynı bölgede  seyrettiği ancak uluslararası sularda seyrini sürdüren uçağa herhangi bir  engelleme yapılmadığı ifade edildi.
NORAD Sözcüsü Cornelio, bu tür adımları beklediklerini, bunların çok  sürpriz olmadığını ve Amerikan Hava Kuvvetlerine ait uçakların da zaman zaman  Rusya ve Çin sınırına yaklaştığını dile getirdi.
Nisan ayı ortasında ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), iki Amerikan  F-22 Raptor tipi savaş uçağının, Rusya Hava Kuvvetlerine ait iki TU-95 tipi  bombardıman uçağını Alaska yakınlarında engellediğini duyurmuştu. AA muhabirine  açıklama yapan Pentagon Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı sözcülerinden Binbaşı Gary  Ross, engellemenin Alaska’nın Kodiak Adası’nın 160 kilometre uzağında meydana  geldiğini ifade etmişti.
Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.