ABD, Rakka’ya Havalimanı Açacak

ABD, Rakka’ya Havalimanı Açacak

Suriye’de kurulacak Kürt devletini tanımaya hazırlanan ABD, başkent olarak belirlediği Rakka’ya sivil uçuşlar için yeni havalimanı da inşa edecek.

ABD, Rakka’da sivil uçuşlar için havalimanı açacak. Bölge kaynakları, ABD’nin sömürge valisi Brett Mcgurk öncülüğünde 2 yıldır süren işgal faaliyetleri ve ardından yürütülen siyasi ve bürokratik hazırlık sürecinde son aşamaya girildiğini bildiriyor. Kürdistan için tahsis edilen 30 bin kilometrekarelik işgal topraklarında ilan edilecek “Birleşik Kuzey Suriye Federe Devleti” isimli yapılanmanın meşruiyeti için ABD çalışmalara hız verdi.

Rakka Başkent Olacak

DEAŞ bahanesi ile tamamı yerle bir edilen Rakka, kurulması planlanan devletin başkenti olarak seçildi. ABD, Rakka’nın başkent olması ile birlikte şehir genelinde büyük çaplı imar çalışması başlatacak. Havalimanı inşaatı için Batılı şirketlere verilecek ihalelerin bedeli ise Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından karşılanacak.

Rakka, Bölgenin kumar merkezi olacak

Mcgurk’ın Haseke’de PKK elebaşlarıyla yaptığı toplantıda, “Rakka, sanayi, eğlence ve ticari hareketlilik açısından Halep’in alternatifi olacak” dediği bildiriliyor. Yine ABD planına göre, Rakka’da dev oteller inşa edilerek dünyaca ünlü “casino”ların Rakka’da şube açması sağlanacak ve Rakka Dubai’den sonra en büyük kumar ve eğlence merkezi haline getirilecek.

Devlet kurulmadan bakanları hazır

ABD öncülüğünde yürütülen Kürdistan projesinde 9 bakanlık konusunda da ABD ve PYD arasında mutabakata varıldı. Petrol, İmar, Sanayi, Eğitim, Savunma, İletişim bakanlıkları başta olmak üzere belirlenen siyasi ve bürokratik kadrolar için İsviçre, Almanya, Fransa ve ABD’den getirilen terör örgütü yanlısı kişiler, ABD üslerinde ve yine ABD’li uzmanlar tarafından eğitildi.

7 ülkden ‘tanıma’ sözü

ABD’nin Kandil’e verdiği teminatlar arasında ilan edilecek korsan devletin 7 ülke tarafından tanınma garantisi var. Bazı Körfez ülkeleri de PYD’ye kurdurulacak Kürt devletini tanıyacak ülkeler listesinde yer alıyor. Buna paralel olarak 2018 yılı içerisinde 30’dan fazla ülkede bu Kuzey Suriye Devleti’ne ait temsilcilik açılacak.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.