ABD, ölümcül kaza sonrası Osprey uçak filosunu yere indirme kararı aldı

ABD, ölümcül kaza sonrası Osprey uçak filosunu yere indirme kararı aldı

Uzun yıllar süren testlerin ardından ilk kez 2007 yılında kullanılmaya başlanan ABD yapımı Osprey uçaklar, hizmette oldukları süre boyunca çok sayıda ölümcül kazaya karıştıkları için mercek altına alınmış durumda. Osprey uçuş testlerinde ya da eğitim uçuşlarında 50’den fazla asker hayatını kaybetti.

ABD ordusu, geçen hafta Japonya açıklarında düşen ve sekiz askeri personelin ölümüne neden olan kaza sonrası “V-22 Osprey” uçak filosunu yere indirdiğini duyurdu.

Tokyo’nun batısındaki Yokota Hava Üssü’nde görev yapan ABD Hava Kuvvetlerine ait “V-22 Osprey” nakliye uçağı, 29 Kasım’da yerel saatle 14.40 sularında ülkenin güneyindeki Yakuşima Adası açıklarında düşmüştü.

Uçaktaki 8 kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken kazada ölenlerin tamamının naaşları henüz bulunabilmiş değil.

ABD Hava Kuvvetleri Özel Operasyonlar Komutanlığı’ndan (AFSOC) yapılan açıklamada, “Ön soruşturma bilgileri, kazaya potansiyel bir malzeme arızasının neden olduğunu göstermekle birlikte arızanın altında yatan asıl neden henüz bilinmemektedir” denildi.

Keza AFSOC, “Yere indirme işlemi, Hava Kuvvetleri CV-22 filosunun uçuş operasyonlarına dönmesini sağlamak için nedensel faktörleri ve tavsiyeleri belirlemek üzere kapsamlı bir soruşturma için zaman ve alan sağlayacaktır.” fadelerine yer verdi.

ABD Donanma yetkilileri de “soruşturma süresince riskleri azaltmak için” filonun şimdilik yerde tutulması kararının alındığını kaydetti.

Hava Kuvvetleri, bununla birlikte soruşturmanın ne kadar süreceği konusunda herhangi bir takvim vermedi.

Japonya da Opsrey uçaklarını yere indirme kararı aldı

Kaza sonrası bu hava araçlarından envanterinde 14 adet bulunan Japonya, “V-22 Osprey” tipi nakliye uçaklarının şimdilik yerde tutulacağını duyurdu.

Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru da, kazanın ardından yaptığı açıklamada, ABD’ye, söz konusu hava araçlarının güvenliğini teyit etmesi çağrısı yaptı.

Japonya, ABD’nin dışında hem helikopter hem de çift pervaneli bir uçak olarak faaliyet gösteren Osprey’leri kullanan tek ülke olarak biliniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir