Abd karar aldı ! Artık Türk pilotlara F-35 eğitimi….

Abd karar aldı ! Artık Türk pilotlara F-35 eğitimi….

S-400 ve F-35 krizi: ABD yeni Türk pilotlara “F-35 eğitimi vermeme kararı aldı”

Washington yönetiminin ABD’de F-35 savaş uçağı eğitimi alan Türk pilotlara yenilerinin eklenmemesi yönünde karar aldığı belirtildi.

Reuters haber ajansının ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Ankara’nın Rusya’dan almak üzere anlaşmaya vardığı S-400 hava savunma sistemi konusunda geri adım atmadığı, bunun üzerine ABD’nin de yeni pilot eğitimlerini durdurmaya gideceği ifade edildi.

Washington yönetimi S-400’ler ile F-35 yeni nesil savaş uçaklarını birbirine rakip askeri sistemler olarak kabul ediyor ve bir ülkenin bu iki teçhizata birden sahip olmasının F-35 programını riske atacağını savunuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı personel ABD’nin Arizona eyaletindeki Luje Hava Üssü’nde F-35’in kullanımı ve bakımı konusunda eğitim almaya devam ediyor. Reuters’a konuşan iki ABD’li kaynak, Washington’un kararının eğitim alan mevcut personele yönelik olmadığını, Arizona’daki pilotların eğitiminin devam edeceğini ifade etti.

Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde TSK’ya bağlı dört pilot, iki eğitmen pilot ve 20 yer hizmet ekibi F-35 eğitimi alıyor.

‘Haziran’ın ilk haftasının sonuna kadar süre tanındı’ iddiası

F-35 savaş uçaklarının üretim sürecinde rol oynayan Türkiye, uçakların geliştiricisi Lockheed Martin’e 9 milyar dolar karşılığında 100’lık sipariş vermişti.

Mayıs ayında ABD merkezli yayıncı kuruluş CNBC, Washington’un Ankara’ya S-400 alımından vazgeçilmesi için Haziran ayının ilk haftasının sonuna kadar süre tanıdığı yönünde bir haber çıkmıştı. Söz konusu süre bugün doluyor. Ancak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Türkiye’ye böyle bir süre iletmediğini söylemişti.

Hükümet Rusya’dan S-400 alımının bitmiş bir anlaşma olduğunu söylüyor ve ilk teslimatın kısa süre içerisinde yapılacağını ifade ediyor.

CAATSA yaptırımları riski

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’nın S-400 alımı nedeniyle ABD’den gelebilecek olan olası yaptırımlara hazırlandığını da ifade etmişti.

Geçen hafta bir konuşma yapan ABD Savunma Bakanı Yardımcısı vekili Katie Wheelbarger, Türkiye’nin S-400’leri alımı işlemini tamamlamasının F-35 programı için yıkıcı sonuçları olacağını söylemiş, “S-400 F-35’leri vurmak için tasarlanmış bir Rus sistemi. Rusya’nın böyle bir istihbarat edinme fırsatını kaçıracağını düşünmek mantıksız olur” demişti.

Reuters haber ajansı, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yeni pilotların gelişinin durdurulduğu yönündeki bilgiyle ilgili yorum yapmadığını, ancak Ankara’ya Patriot hava savunma sistemi satışında görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
eyy !
1 yıl önce

Abd ile Rusya’nın filler tepişir çimen ezilir hesabı çekişmesi sonucu olan bize olmasın. Abd’nin dümenleri taa Menderes zamanından beri var. Abd,Almanya,Fransa,İngiltere,Rusya aleyhimize ne varsa yapıyorlar ama biz de onların vatandaşlarını ülkemize ya vizesiz ya da kimlikle sokup,vergisiz ev,arsa almalarına,9 ay kalmalarına izin veriyoruz,ne kadar iş,ihale varsa onlara saçıyoruz, Bu ülkenin başı, Boeing’den 14 milyar dolara uçak aldık diye sevinmedi mi,dünya’da ilk olarak pkk’ya resmi kamp ve ofis açma izni veren Rusya başkanına dostum demiyor mu,1000’den fazla fetocuya sığınma hakkı veren Almanya’ya 35 milyar euroluk tren yolu yapım ve tren alım anlaşması yapmadı mı, ermeni soykırımı’nı imzalayan Fransa başkanına sizden ülkemize… Devamını oku »

amede
1 yıl önce

körle yatan sasi kalkar demisler abd ile ortak is mi yapılır adamlar petrol icin analarini satar pkk nin arkasında zaten bunlar var daha bunca insanimizi.sehit edenleri destekleyenlere egri bugru durunca ne oluyor ??? Amerikanın yaptigini biz yapsaydik simdi savas ilan etmislerdi°°