ABD, F-35 Üretiminde Türkiye ile İşbirliği Yapmayı Hedefliyor

ABD, F-35 Üretiminde Türkiye ile İşbirliği Yapmayı Hedefliyor

ABD, Çin’in 5. nesil savaş uçağı üretim hızına yetişememe endişesiyle F-35 savaş uçaklarının seri üretimini artırmayı hedefliyor. Washington yönetimi, bu çerçevede Türkiye’nin kapısını çalarak F-35’lerin tam ölçekli üretimini hızlandırmayı planlıyor.

Çin’in hızlı savaş uçağı üretimine karşı tedbir almak isteyen ABD, TR-3 kodlu güncelleme çalışmaları nedeniyle F-35 üretiminde yaşanan gecikmeleri aşmak için adım atmıştır. Ancak, F-35’lerin seri üretim hızının müşteri ülkelere ve ABD ordusunun ihtiyaçlarına yetişemediği bilinmektedir. Bu durum, Çin’in stratejik olarak 5. nesil savaş uçağı üretiminde ABD’yi geride bırakma potansiyeli taşıdığı endişesini artırmaktadır.

Çin’in ‘hayalet’ uçaklarından J-20’nin üretimine hız verdiği bilinmekte. Çin ordusunun envanterinde bulunan 200’den fazla J-20’nin varlığı, Çin’in hava üstünlüğüne yönelik iddialarını desteklemekte.

Mevcut durumda Amerikan havacılık endüstrisi, uçak üretimini artırmazsa Çin’e karşı Pasifik’te güçlü bir konumda olamayabilir. Bu nedenle ABD, F-35 üretiminde Türkiye’nin potansiyel katkısını da değerlendirmek istiyor.

Çin, J-20 üretimini hızlandırmak ve modern üretim tekniklerini devreye sokarak 5. nesil uçakların teslimatını hızlandırmayı amaçlamakta. Uzmanlar, Çin Hava Kuvvetleri’nin ABD’nin kapasitesine yetişme yolunda olduğunu gösteren tahminlerde bulunmakta.

ABD Deniz Kuvvetleri’nin Pasifik bölgesinde bulunan 11 savaş filosunun, uzmanlara göre acilen 13’e çıkarılması gerektiği belirtilmektedir. Ayrıca, uçak gemilerinde bulunan F-35 sayısının Çin’in uçaklarıyla rekabet edebilecek düzeyde olmadığı ifade edilmekte.

ABD’nin, eski uçaklarını emekliye ayırırken yerlerine yeni üretim jetleri koyması gerekliliği, her yıl en az 72 adet uçağı envanterine katma zorunluluğunu doğurmakta. Lockheed Martin şirketi, tam ölçekli üretim kararının alındığı ülkede yılda maksimum 150 adet F-35 teslim edebilmekte. Ancak bu uçakların yaklaşık yarısı ABD dışı müşterilere gönderilmektedir.

Türkiye’nin F-35 programındaki rolünün sona ermesi, ABD’nin tedarik zincirindeki kırılganlığı artırmıştır. Çin’in üretim hızına yetişmek ve tedarik zincirini çeşitlendirmek için ABD’nin Türkiye ile yeniden işbirliği yapması kaçınılmaz hale gelmiştir. Ancak, siyasi ve diplomatik faktörler, bu işbirliğinin yeniden sağlanmasını zorlaştırmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 4 hafta önce

  F35 bizi abd ye bagimli kilmaktan baska bir ise yaramaz.biz yerli ucaga agirlik verelim

 2. 4 hafta önce

  Ben olsam ABD,ye asla ama asla güvenmem ve abd ile asla yola çıkmam.

 3. 4 hafta önce

  Ne yapacak biz parasını vereceğiz oda uçakları biz hariç herkese verecek geçin bu ayakları önce bizim hakkımız olan uçakları versin yok vermiyorsa yatırdığımız parayı iade etsin

31 Yorum

 1. 4 hafta önce

  Kaanı yapmayın teklifi sunacaklar sözde ortaklar ABD önce f 35 leri vermediniz şimdimi aklınız başınıza geldi kabul atmiyoruz ABD iş birliğini

 2. 4 hafta önce

  İnş türkiye bir hata yapıp conilerle iş birliğine girmez girerse ortada ne kaan kalır nede türk hava savunma porojeleri

 3. 4 hafta önce

  Yani Türkiye savaş uçağı platformu merkezi üssü olacak desenize. Sadece bu yetmez bunların mühimmatları nida yapmak gerekir bu iş ayrı bir ticaret.çok kazanacaz ikinci çin olacak.vesselam.RTE selam

  Cevapla
 4. 4 hafta önce

  Hiç te öyle beraber çalışalım havasında falan değiller. Daha 2 hafta önce S400 leri Rusya ya iade ederlerse Türkiyeyle F 35 i konuşuruz dediler . Birlikte çalışırız bile demediler .

 5. 4 hafta önce

  Amerikanın derdi KAAN daki üstünlüğü ogrenmek

 6. Türkiye F35 üretimi yapmalı.Üretim demek ülkeye döviz girdisi demek.Aynı zamanda Kaan’nin üretimi devam etmeli

 7. 4 hafta önce

  Bunlara kanmamak lazım bizi f 35 programından çıkaran 1,5 milyar ödenmiş doların üstüne yatan abd şimdi kaan,ı engellemek için planlar yapıyor gitsin başkasıyla f35 üretsin

 8. 4 hafta önce

  Tilkinin dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanıdır

 9. 4 hafta önce

  Sakın gitmeyelim, biz kendi uçaklarımızı üretelim. Onlar ne zaman sıkıştı bize dost, ne zaman rahatladılar bize düşmandırlar, Rusya belki tüm Avrupa’yı vuracak. Amerika’nın derdi bizi değil Avrupa’yı korumak. Bizimle Rusya’yı düşman etmek. Onların uçağı batsın, katil bunlar. Gazzeyi Amerika ve Avrupa’nın silahları ile İsrail vuruyor. Biz tüm silahlarımızı kendimiz yapmalıyız. Önce atom bombası, nükleer kimyasal biyolojik konvansiyonel silahları ve nükleerle çalışan denizaltıları, uçakları, bombaları, Tankları , araç ve gereçleri yapmalıyız ,

 10. 4 hafta önce

  Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanı. İşte fırsat zamanı.Sıra bizde.Tek şart F 16 gibi montaj hakkının Türkiye dede kurulması.Çini geçmek istiyorsa evet diyecek,mecbur buna..

  • 4 hafta önce

   İnşallah yakında Türkiye kendi ucağımızı göklerde uçurur ve bunlara ihtiyacı kalmaz sanki Türkiye ile oyun oynuyor.

 11. 4 hafta önce

  ABD, bizim KAAN’ a odaklanmamızdan rahatsız. Bunu açıkça söyleyemediği için F-35 masalları anlatıyor. Doğru dürüst uçamayan F-35 leri almak ya da programa dönmek cahilliğini devletimiz yapmaz diye düşünüyorum.

 12. 4 hafta önce

  Türkiye ABD’den bir kazık yedi,doymadı galiba bir kazık daha yemeye niyeti var,ABD gibi sahtekar,gaspcı bir ülkeyle tuvalete gidilmez.

 13. 4 hafta önce

  Cüssesi itibariyle Kaan Pasifik’e F-35’den daha iyi uyum sağlar, Kaan verelim biz.

 14. 4 hafta önce

  bu saatten sonra amerika türkiyeyi f35 programına geri almak istemesi demek ,türkiyenin kağan savaş uçağının üretiminin çöpe atılması demek.türkiye amerikaya üretim yapacak kendi uçağına odaklanamayacak abd nin isteğide bu.
  f35 sermayesini bi verdik abd bizim paramızı sermaye yapıp türkiyeyi çöpe attı..türkiye f 35 satışından ortağız kar edicez derken verdiği parayı bile geri alamadı..
  tek çare tenekeden bile olsa yerli türk malı uçağın yapılması tek çare.

 15. 4 hafta önce

  Abd bir musluman dûşmani bir ûlķe.32 bin filistinliyi ôĺdurtten abddir neyine guvenilecek abdnin tek amacî s 400 leri yok ettirmek.

 16. 4 hafta önce

  ABD kalîrsanîz turkiyeyi S 400 l’éden vaz gecirip .bizi turkiyeyi parcalayacaklar plan buyuk.

 17. 4 hafta önce

  Kesinlikle yardım etmemeliyiz işleri düşünce bizi hatirliyorlar Kesinlikle karşıyım yardım etmeyelim

 18. 4 hafta önce

  Abd bizle dalga geciyor farkina ardik neden hala f35 tuzagina cekiliyoruz adamlarin vermedikleri ucaklarin bakim parasini bile istiyor durumdayken biz ne yapiyoruz acaba ?

 19. 4 hafta önce

  İlk önce söz verdikleri f35 leri versinler, hani şu angarda beklettikleri. Her ihtimale karşı Bizde paralel olarak kaanları üretmeye devam edelim.

 20. 4 hafta önce

  Tek şartı S400

 21. Ben olsam yönümü dönüp abd bakmam hem çıkaracak şimdide yanasacak uzak durungavurdan dos olmaz kendikendimize odaklanalim

 22. 4 hafta önce

  Duygusal düşünmemek lazım. Çin Amerika’dan daha iyi müttefik değil. Ayrıca Amerika doğu Türkistan Uygur bölgesine müdahale edip Çin’i bölmek istiyor. Bu bizim ve Uygur kardeşlerimizin yararına. Hem Amerika kollektif bir yapı Amerika sonsuza kadar dost veya düşman olmaz.

 23. 4 hafta önce

  ABD ile sadece Ruslara karşı dostuz bunu unutmayalım, başka ülkelere karşı müttefiklik beklemeyelim. ABD siyasetimizi buna göre belirleyelim. ABD den aldığımız ya da alacağımız silah ne kadarsa bizi o kadar bağımlı hale getirmektedir.illa da Yerli savunma illa da yerli savunma…yerli savunma bizim ihtiyacımız değil zorunluluğumuzdur bunu unutmayalım

 24. 4 hafta önce

  ABD,bizim dostumuz olmadı.
  Bugüne kadar,bizi hep içten yıkmak,bizi bölmekle uğraşdı
  Aslaa ! geri dönmeyin Türkiye,

 25. 4 hafta önce

  Yazıda ABD’nin F 35 uçaklarının parçalarının TAI, TEI ve benzeri Savunma Sanayii ile işbirliğini yeniden oluşturmayı istediği ne ilişkin en ufak bir emare yok. Yazı sanki dolaylı olarak bizim ABD’ye işbirliği yapma isteğinizi yansıtıyor. Yazı yorumları dayanaksızlık ipuçları ile dolu.

 26. Amman haa… yanılıp f35 e dönmek intihar olur. KAAN,a odaklanalım bu yahudilere güvenilmez,.

 27. 4 hafta önce

  F35 bizi abd ye bagimli kilmaktan baska bir ise yaramaz.biz yerli ucaga agirlik verelim

  • 4 hafta önce

   Sadece bir filo f35 alınmalı. O da tercihen Anadolu Çıkarma Gemisi için olanlardan olmalı ve izin vermezler ama yazılımına erisebilmeliyiz.

   Cevapla
 28. 4 hafta önce

  Ne yapacak biz parasını vereceğiz oda uçakları biz hariç herkese verecek geçin bu ayakları önce bizim hakkımız olan uçakları versin yok vermiyorsa yatırdığımız parayı iade etsin

 29. 4 hafta önce

  Ben olsam ABD,ye asla ama asla güvenmem ve abd ile asla yola çıkmam.