ABD AVRUPA’YA F-22 LERİNİ YOLLUYOR

ABD AVRUPA’YA F-22 LERİNİ YOLLUYOR

ABD’nin Avrupa’ya yerleştireceği savaş jetlerinden ilk dördü Almanya’ya geldi. NATO tatbikatlarına katılacak ‘F-22’ model jetler en son teknolojiyle donanımlı.

NATO tatbikatlarına katılmak üzere ABD’den Avrupa’ya en son teknolojiyle donatılmış ‘F-22’ model savaş jetleri gönderiliyor. Şimdiye kadar dördü Almanya’nın güney batısındaki Spangdahlem Amerikan hava üssüne getirilen savaş jetleri, Eylül ortasında başlayacak NATO tatbikatlarına katılacak.

Amerikalı General Frank Gorenc, yaptığı açıklamada savaş jetlerinin gönderilmesinin ABD’nin Avrupa’nın güvenliğine ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Gorenc, Avrupa’daki Amerikan hava kuvvetlerinin genel komutanlığı görevini yürütüyor.

ABD’nin Rusya’ya karşı caydırıcı işlev görmesini umduğu ‘Raptor’ savaş jetleri, 19 metre uzunluğunda ve kamuflaj tekniğiyle radara yakalanmıyorlar. Savaş jetlerini üreten Lockheed Martin, her bir jetin ücretinin 140 milyon Dolar olduğunu bildirdi. Uzmanlar bakım ve tamir masraflarıyla birlikte savaş jetlerinin adet fiyatının 350 milyon Doları bulduğunu söylüyor. Bakım çalışmaları çok geniş çaplı yapıldığından savaş jetlerinin her uçuş saatinin maliyeti 44 bin Doları buluyor.

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.