ABD, 3 uçak gemisini Kore karasularına gönderiyor

ABD, 3 uçak gemisini Kore karasularına gönderiyor

Kore Yarımadası’nda gerginlik devam ederken, Güney Kore medyası ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) 3 uçak gemisini Kore karasularına gönderdiğini duyurdu.

Yonhap haber ajasının Güney Koreli bir hükümet kaynağına dayandırdığı haberine göre, ABD, uçak gemileri USS Carl Vinson, USS Nimitz ve USS Ronald Reagan’ın Kore Yarımadası’na yönlendirdi.

3 UÇAK GEMİSİNİN ORTAK TATBİKATA KATILACAĞI BELİRTİLİYOR

İddiaya göre ABD ve Güney Kore bu 3 uçak gemisi ile ortak askeri tatbikat yapmayı istiyor.

Haberde USS Carl Vinson’ın Japon Denizi’ne 25 Nisan’da gireceği, diğerlerinin de onu takip edeceği belirtildi. Bir dizi başka savaş gemisiyle birlikte USS Carl Vinson, nisan başında Kore Yarımadası’na gönderilmişti.

Diğer taraftan Yonhap Güney Kore ve ABD pilotlarının ortak tatbikat gerçekleştirdiğini de duyurdu.

ABD ve Güney Kore Savunma Bakanlığı yetkilileri Pyongyang yönetimin pazar gecesi doğu kıyısından bir füze denemesi yaptığını ancak denemenin başarısız olduğunu duyurmuştu.

Cumartesi günü ülkenin kurucusu Kim Il-sung’ın 105. doğum günü nedeniyle devasa bir askeri geçit töreni düzenleyen ve törende ülkenin sahip olduğu kıtalararası füzeleri sergileyen Kuzey Kore, ABD’nin olası bir saldırganlığında  ABD savaş gemilerini vurma tehdidinde de bulunmuştu. (Sputnik News)


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.