featured

AB Komisyonu Rusya seferlerindeki artış nedeniyle Türkiye’ye çağrıda bulundu

 

Avrupa Komisyonu Hareketlilik Genel Müdürlüğü Ulaştırma Direktörü Henrik Hololei’ya göre, Ukrayna’daki savaşın ortasında Avrupalı ​​havacılık liderleri dayanışma çağrıları yaparken, işgalin başlamasından bu yana Rusya uçuşlarını yüzde 80 artıran Türkiye tarafından büyük ölçüde dikkate alınmadı.

Bu nokta, Rusya hava sahası üzerinden uçamamaları nedeniyle uluslararası operasyonları ve gelirlerini ciddi şekilde etkilenen Avrupa havayolları üzerindeki savaşın etkilerine ilişkin bir web yayınında ortaya çıktı.

Bu arada, yükselen jet yakıtı fiyatları da dünya çapında havayollarına zarar verdi ve LOT Polonya Havayolları CEO’su Rafal Milczarski’yi, AB’nin karbon azaltma çabalarından geçici bir erteleme çağrısı yapmaya sevk etti.

Direktör Hololei, sürdürülebilirlik girişimlerinin ertelenmesi yönündeki çağrılara direnirken, panelistler kriz sırasında genel bir dayanışma üzerinde anlaştılar ve direktörün Türkiye’yi eleştirmesine yol açtı.
Hololei, “Havayolları da dahil olmak üzere Avrupalı ​​ulaşım operatörleri arasında inanılmaz bir dayanışma gördük. Ama bir de altını oymaya ve bu durumu kullanmaya çalışanlar var.

Örneğin Türk operatörlerinin Rusya’ya uçuşlarını önceki yıllara göre yüzde 80 artırmasını kesinlikle çok çirkin buluyorum. Türkiye, Avrupa havacılık topluluğu üyesi, aynı zamanda Avrupa Birliği’ne aday bir ülke ve NATO üyesi bir ülkeden beklemeyeceğimiz bir şey” dedi.

Kaynak: (ainonline)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. 2 sene önce

  Cürüm konusuna girme bence uzun menzilli hava savunma sistemini zaten kendimiz üretmeye başladık koç yarım gram okuman varsa savunma sanayi sitesine bir gir ve hisar U neymiş öğren. F35 projesi kimlerin elinde patlamış öğren. Bu arada sen fox tv izlerken milli uçak projesi de devam ediyor. Bu arada AB parlamentosu yıllardır yaptırımlarla tehdit ediyor sonuç? Sonra hangi AB parlamentosuymus bu? Hani şu göçmen krizini yönetemeyen, parayı ödenekten bile aciz ve hatta kapılar açılınca durun gözünüzü seveyim diye ağlayan parlamento mu? Plandemi sürecinde birbirinin turlarına barbar gibi el koyan AB mi? Ha bu arada a haber izlediğimi ispatlamazsan adam değilsin diyeceğim ama cürüm vb gibi cümlelerden zaten tarzın belli. Ben a haberi zerre sevmem ama senin kronik bir halk tv, fox vb çürümüş kanallara müptela olduğun klavye arkasından bile belli.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Havacıkdan anlamadığın belli. S-400 krizi iyi yönetilenediği oldukça doğru bir çıkarım. Uzun menzilli hava savunmasına ihtiyacın varsa bunu F-35’leri aldıktan sonra yapacaktın Koçççç. AB parlementosu eğer bu yönde bir karar alsın güzel memleketimin sivil havacılığında uçuracak uçak kalmaz. Ben ne bok yedim diyerek tıpkı Rusya ile olan uçak krizindeki gibi kuyruğunu bacak arana kıstırıp adamlarla işleri tekrar nasıl yoluna sokacağını kara kara düşünürsün. Senin ateşin cürmün kadar. Daha kendi uçağının sigortasını bile yapamıyorsun. Şimdi git biraz Ahaber izle.

  Cevapla
 3. İşlerine gelince AB aday üyesi ülke işlerine gelince. Siz EASA ya tabi değilsiniz. O zaman bizim lisansları koşulsuz EASA ya dönüştür.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Türkiye kaç yıldır AB ye üyelik için calışıyor. Şimdi mi aklınız başınıza geldi. Thy kazanınca sizin cebiniz boşalınca Türkiye AB üyesiymiş.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  S400 ü iade edip hava saldırısına sapan atarsın değil mi ya da Hatay dan roket gelince dovlet bize bahmir dersin klavye başında. Avrupa Birliği ne bin yıldır adayız sonuç? Güney Kıbrıs i bile nasıl aldıkları belli olan bir topluluk seni arasına alacak öyle mi? Ticaret başkadır koç ab nin öyle bir ambargo koymaya tapası yemez, sen korkmaya devam et. Plandemi yüzünden enflasyon dünya çapında patlamış şimdi de enerji krizi var Rusya nin üzerine Türkiye ye ambargo koyacak baba yiğit koşa koşa kongrelere katılmaya gelmez buralara. Hani vatansever olmama konusuna alıştık bazılarının da kafayı kullanın en azından çünkü bedava..

  Cevapla
 6. Türk sivil havacılığına da ambargo geliyor. S-400 de olduğu gibi bunu da yönetemeyip içine edeceksiniz.

  Cevapla