AB en tehlikeli havayolu şirketlerinin bir listesini yayınladı

AB en tehlikeli havayolu şirketlerinin bir listesini yayınladı

Avrupa Birliği, güvenlik endişeleri nedeniyle AB topraklarında faaliyet göstermesi tehlikeli görülen havayolu şirketlerinin bir listesini tutmaktadır. Bu liste, genellikle ülke çapındaki güvenlik mevzuatı ve protokollerine ilişkin endişeler veya güvenlik olayları sonucunda güncellenir.

Avrupa Komisyonu, ilk kara listesini, Avrupalı olmayan bazı havayolu şirketlerinin AB topraklarında kaza yapmasının ardından 2006 yılında yayınladı. Bu havayollarının çoğu, kendi ülkelerinin yetkilileri tarafından yeterince kontrol edilmemeleri nedeniyle listede yer alıyordu.

Kara listede bulunan ülkeler arasında Afrika ülkeleri, Rusya, Ermenistan, Kırgızistan, Afganistan, Nepal, Endonezya, Libya gibi ülkeler bulunmaktadır. Listeye alınan ilk Rus havayolu şirketi, Kaliningrad merkezli Skol taşıyıcısı oldu ve uluslararası güvenlik standartlarına uymaması nedeniyle 27 Kasım 2021’den itibaren uçuşları yasaklandı.

Şu anda kara listede bulunan Rus havayolu şirketleri arasında Aeroflot, Pobeda, Rossiya, S7 Airlines, Utair, Ikar, Izhavia, Aurora ve diğerleri yer almaktadır. Ayrıca, Kırgız ve Ermeni havayolu şirketlerinin de listeye dahil olduğu bilinmektedir.

AB, güvenlik standartlarının karşılanmadığına inandığı havayolu şirketlerini yasaklamaktadır. Belirli ülkeler genellikle bu yasaklardan etkilenir, çünkü AB’nin o ülkede havayolu güvenliği ve düzenleyici gözetim yeterliliğine güvenmediği düşünülmektedir.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) verilerine göre, 2023 yılında ölümcül uçak kazası riski oldukça düşük seviyede bulunmaktadır. Ortalama bir insanın ölümcül bir kaza geçirmesi için 103.239 yıl boyunca her gün hava yoluyla seyahat etmesi gerekmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Emirates bir tanedir.

    Cevapla