A380’i uçuran ilk Türk kadın pilot oldu

A380’i uçuran ilk Türk kadın pilot oldu

Gökyüzü hayallerini gerçekleştirmeyi başaran 35 yaşındaki Safiye Ademoğlu Türkyılmaz, dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A-380’i uçuran ilk Türk kadın pilot oldu.

Bulgaristan’daki bir Türk köyünde dünyaya gelen Safiye Ademoğlu Türkyılmaz (35), 12 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti.

ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Son sınıfta “gökyüzü sevdasını” gerçekleştirme kararı aldı. 2011’de THY’nin eğitim için ABD Florida’ya gönderdiği 39 pilot adayı arasındaki tek kadın oldu.

İlk oldu

16 aylık eğitim sonrası pilotluk lisansını aldı. Sadece kadın pilotların katıldığı “Hava Rallisi”ne katılan ilk Türk kadın pilot oldu. THY’nin Airbus filosunda ikinci pilot olarak göreve başladı.

Kariyerine Dubai’de devam eden Ademoğlu dünyanın en büyük yolcu uçağı olan çift katlı Airbus A-380’de ikinci pilot olarak görev yapan ve bu uçağı uçuran ilk Türk kadını oldu.

Ademoğlu şunları anlattı:

“Anaokulumun bahçesinde bir roket vardı. O roketin en tepesine çıkar ve gökyüzüne doğru havalandığımı hayal ederdim. Gökyüzü sevdam buradan geliyor. Airbus A-380’i uçurmak hayalimdi. Eylül 2018’de Emirates’te zorlu A-380 eğitimine başladım ve bütün sınavları geçtikten sonra lisansımı aldım. Erkek egemen bir meslek olarak bilinen pilotlukta kadın sayısı artıyor. Ama hala ‘Kadın yapamaz’ diyen çıkıyor. Pilot pilottur. Pilotluk hayalimdi. Hep hayalimin peşinden koştum. Hayattan ne istediğini bil ve hayalinin peşinden uç” dedi.

Geri

15
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Kerim

Hala kurtulamadik mi bu kendini begenmisten. Onundeki kapilar sonuna kadar acilip pilot unvani almak pilotluk degildir. Kendisinin thy de nasil bir pilot oldugunu da gayet iyi biliriz. Artik emirates tekiler dusunsun.

Tipleri övmeye gerek yok.artık risk emirates in

Yeteneksiz

Alpha Floor

Süt iznini bahane ederek akademi borcunu bitirmeden ve hizmet süresini bitmesini beklemeyerek Emirates’e gitti nesine gurur duyalım? Yıllar önce greencard çıktığında TSK daki görev süresini tamamlamadan Amerika’da majör bir havayoluna çalışmaya giden vardı ikisi de aynıdır benim gözümde. Hangi şirkete giderse orayı över. Samimi bulmuyorum.

Bravo

%100 haklısınız

KARABOGA

THY gak guk, annelik, sut diyip kacan arkadas mi?

Karakter

Malesef bu kıvıran arkadaş.ayrıca bu tarz insanları övmek teşvik etmek demektir

Commandante

Yahu bırakın artık şu kadını parlatmayı, akademi parasını ödememek için şirketten kaçıp gitti ipe sapa gelmez bir bahane ile. Asıl ona çanak tutanları tespit edin açtığı yoldan kaçışlar önlemek adına.

SAW

Konu basliginin dışında abuk subuk yorumlar.Ayiptir.

Narin

Bravo…
böyle haberlere ihtiyacımız var

737

Üretimi duran uçağı uçuran ilk kadın pilot. Başlık daha güzel olsaydi bari.

77Fo

Ne kadar kıskanç bir toplum olmuşuz. Hakkıyla hukuk çerçevesinde imkanlarını değerlendirip gitmiş. Thy daha iyi şartlar standartlar maaş vs verseymişte ekiplerine gitmeseymiş, yok kaçtı bilmemne niye Thy elindekileri kaçırıyor diye düşünmek yerine siz anca bir birinizi suçlayın sonrada şikayet etmeyin !!!! Niye burada öyle değil diye.

Arda

Bunlar ne kadar sığ ve cahilce yorumlar ya? Siz kimsiniz de kadını böyle boş iddialarla yermeye çalışıyorsunuz?

Ceren

Kendisinin Ne hisseddigi önemli Türkü mu , Bulgar mi???

Niran

Türklükle bulgarlıkla ne alakası var Herhalde Öz Osmanlı torunu gibi hisseder.Birşeyler Kıskanıyorsunuz göçmen kızında belliki kendince eline fırsat geçmiş ve değerlendirmek istemis acaba siz ne hissediyorzunuz. emiratese giden tek türk pilot değil herhalde