A320neo Viyana Havalimanı'nda ağır hasar gördü, Winglet ve Horizontal Stabilizeri Koptu

A320neo Viyana Havalimanı’nda ağır hasar gördü, Winglet ve Horizontal Stabilizeri Koptu

Avusturya Havayolları’na ait bir Airbus A320neo, Viyana Schwechat Havalimanı’nda yaşanan ciddi bir olay sonucunda ağır hasar gördü. Dün gece gerçekleşen olayda, uçağın sağ kuyruk kısmı tamamen koparken, sağ kanadı ve havalimanındaki bir yolcu biniş köprüsü de hasar aldı. Austrian Airlines (AUA) tarafından işletilen uçak, yerdeki manevra çalışmaları sırasında meydana gelen bu olayın ardından tamir edilip edilemeyeceğinin değerlendirilmesi için şirketin teknik uzmanları tarafından inceleniyor.

OE-LZQ sefer sayılı Airbus A320neo, Londra’dan gelen OS 456 sefer sayılı uçakla Viyana Schwechat Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra yaşanan olayda, F31 park pozisyonunda bir yolcu biniş köprüsü ve bir elektrik direğiyle çarpışarak ciddi hasar aldı. Uçağın sağ kuyruk kanadının tamamen kopmasıyla birlikte, sağ kanat (winglet) ve Horizontal Stabilizer da ciddi şekilde hasar gördü. Kazada, uçağın yeni olması ve 2023 Haziran’ında teslim alınmış olması da dikkat çekti.

Şu an için olayın pilotlar mı yoksa yer ekibi mi tarafından gerçekleştiği ve nasıl meydana geldiği netlik kazanmamış durumda. Ancak kazanın, uçağın kendi gücüyle taksi yaparken mi yoksa bir pushback aracı tarafından çekilirken mi meydana geldiği belirsizliğini koruyor. Austrian Wings’in elde ettiği bilgilere göre, kazanın muhtemel sorumlusu bir römorkör sürücüsü olabilir ve olay Viyana Havalimanı’ndaki yer personeli tarafından uçağın geri itilmesi/çekilmesi sırasında yaşanmış olabilir.

Austrian Airlines sözcüsü, olayla ilgili detaylı bilgi vermekten kaçınırken, Austrian Wings’e yapılan açıklamada da olayın nasıl gerçekleştiği ve sorumluluğun kimde olduğunun net olmadığı belirtildi. Şirketin, soruşturmanın ardından daha fazla bilgi sağlayacağı bekleniyor.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ GKkuVG2WAAEPgnW Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ GKkuVGtXMAA0GEU Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ GKkuVIGXIAAS5zW Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ GKkuVINWkAEW3vV

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 4 ay önce

    Çok ilginç bir kaza olduğu resimlerden anlaşılıyor. Açıklama yok ama, sanki uçak geriye doğru itilirken önce sağ elevator ve yatay stabilize metal aydınlatma direğine oldukça güçlü bir şekilde çarpmış, stabilize elevatörle birlikte koparak yere düşmüş, buna rağmen uçak itilmeye devam edilerek bu defa sağ kanada arkadan (firar kenarına) çarparak winglete ve firar kenarına ağır hasar vermiş gibi görülüyor. Eğer bu olay push back aracı ile itilirken olduysa, aracı kullanan personelin uykusuz, yorgun veya alkollü veya uyuşturucu kullanıp kullanmadığı da araştırılacaktır.

    Cevapla