ACT’NİN B747’Sİ FLAP’SIZMI UÇTU?

ACT’NİN B747’Sİ FLAP’SIZMI UÇTU?

MyCargo Havayollarının ( ACT Havayolları ) Saudi Havayolları adına uçan TC-ACM tesçilli B-744 (B747-400) kargo uçağı, SV931 çağrı adıyla 15 Eylül 2018 günü Dammam ( Saudi Arabistan ) – Frankfurt ( Almanya ) uçuşunu gerçekleştirmiş ve Frankfurt’ta 07R pistine inişini yapmış ve iniş sonrası rutin kontrol ve usulleri yerine getirilerek apron’a girilmiş ve park edilmiştir.

Uçuş sonrası yapılan kontrollarda sağ taraftaki trailing edge flap’ın yerinde olmadığı ve stabilizer/rudder’da delik olduğu tespit edilmiştir.

Konu Alman sivil havacılık yetkililerine bildirilmiş, yetkililer 18 Eylül 2018 tarihinde mevcut durumu kaza kategorisine alarak soruşturma başlatmıştır. Muhtemelen uçuşuna izin verilmeyen uçak için devam eden soruşturma
nedeniyle daha fazla bilgi mesela, kayıp flap’ın bulunduğu veya uçuş ekibinin ne zaman ve nerede herhangibir anormallik yaşamış olup olmadığı, gibi bilgiler sağlanabilirse bu detaylar doğrultusunda muhtemelen ön
raporda, geçici raporda veya ilgili nihai raporda yer alacaktır.

Alıntı: The Aviation Herald

Accident: MyCargo B744 at Frankfurt on Sep 16th 2018, dropped part of flaps

By Simon Hradecky, created Tuesday, Sep 18th 2018 11:10Z, last updated Tuesday, Sep 18th 2018 11:20Z

A MyCargo Airlines Boeing 747-400 freighter on behalf of Saudi Arabian Airlines, registration TC-ACM performing freight flight SV-931 (dep Sep 15th) from Dammam (Saudi Arabia) to Frankfurt/Main (Germany), landed on Frankfurt’s runway 07R with the crew maintaining routine communication and taxied to the apron.

A post flight inspection revealed a right hand trailing edge foreflap was missing from the airframe, the vertical stabilizer/rudder showed a hole.

On Sep 18th 2018 Germany’s BFU reported, the occurrence was reported to the BFU, the occurrence was rated an accident and is being investigated. Due to the ongoing investigation no further information like, whether the missing flap could be found/recovered or whether the crew did notice any anomaly and when, can be provided. Those details will probably become available in the preliminary or interim report respective final report.

NOT/ FLAP NEDİR; Kanatların taşıma kuvvetini artırmaya yarar.Uçağın kalkış ve iniş sırasında hızının azalması üzerine kanat alanını büyülterek ya da kanadın altında oluşan basıncı artırarak kaldırma kuvvetini artırır. Kanadın eğriliğini arttırarak kanat alanını arttırır. Kanadın firar kenarına ve gövdeye yakın kısmına takılır.

 

 

 

 

Geri

24
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Aviator

Sen FMS kullanma, dikey profil ve atc clearance hesabı yapma, pas geçme, koy overspeed flapı koy iniş takımlarını koy hepsini koy sürate gust a ağırlığa bakmadan koy gitsin. Bu konu VFE limiti aşımı çıkacak. Foreflap’ı yerinden sökmek için çok uğraşmak lazım.

bi susun be

OLAY Aviation Herhald a düşmüş ACT nin paralı askerleri habire vay efendim sen bunu nasıl yazarsın diye ortalığa düşmüş. Yanlış bir şey olmasa Aviation Herhald yazmazdı.

Bir Bilen

ya bu ne ya bir haber yazılmış orijinali de konmuş. Okurlar tercümeyii okuyabiliyor. ACT denilen şirket sabıkalı bir şirket. Daha yeni çaktılar B747 lerini. Haber yapıyorlar anında yok şöyle olmuş yok böyle olmuş. bi susun be. Haber ortada bir bok yenmiş işte.

Tech

ya ne konuşuyorsunuz. Adamlar uçağı yerde tutup soruşturmaya almışlar. Demek ki yerde yapılan kontrol de flap ın kırık ve uçup stabilize ve rudder da delik açtığını görüşler. Sefa Abi de Flapsız mu uçtu diye soruyor. Siz evet flap kopmuş ve stablize de hasar var diyorsunuz. O halde havada flap koptuğuna göre uçak olay olduktan sonra flapsız uçmuş oluyor . Bir nevi tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan misali bir mantık var. Sonuçta uçak incelemede demek ki var bir yanlış

Serdar

Ona flapsız mı uctu denmez, flapsız mı indi denir, pistte bulunduguna göre parca, ucusun hangi aşamasında olmus olabilir. Cok zor değil tahmin etmek. Burada ahkam kesecek kadar yazabiliyorsanız, bunu tahmin edecek kadar havacılık bilginiz vardır.

Technic

Haberin orjinali Aviationherarld sitesinde.Kopan parça Rh inboard Foreflap yani flabın bir parçası kendisi değil

Actcrew

Uçak flapsız uçmadı yalan yanlış haber yapmayın. İniş sırasında son yaklaşmada flap kopup stabilizere zarar verdi zaten pişt başında ilgili parça bulundu. Aynı pistte aynı uçak modeli aynı kopan parça ile defalarca yaşanmış olay var. Araştırmadan yalan yanlış haberler yapmayın lütfen.

Actcrew

Flapsız uçmak demek uçağın flap olmadan uçuşunu yapması demektir. Kopan parça zaten flap max olduğunda kopuyor ve touch down sırasında. yani dikkat çekmek için böyle kelime oyunu yapmanıza gerek yok. Muhtemelen uçuşuna izin verilmeyen uçak diye yazmışsınız uçak izin verilmediği için değil hasarli alana tamir yapılacağı için orda izin verilse de ucurulmayacak yani…

Targer

Kıvırma

Lisans

Haberin yalan yanlış kısmı neresi? Kalkış sırasında kopmuş olabileceği bir olasılık değilmidir? Veya bir önceki uçuşta flapta bir problem oldu harici kontrolda görülmedi kalkış yapıldı “ Kalkış ve iniş flabı farklı “ inişten sonra farkedildi, olabilir mi? Haberin araştırılmadığını nereden biliyorsunuz? Kaldı ki haberi yapan bir havacılık sitesinden alınmıştır diye son bölümde kaynak göstermiş. Keşke bu uçak yakıt kaçağı arızası ile uçarken de aynı hassasiyeti gösterebilseydiniz ama siz ACT ekibi özellikle idarecileriniz hep aynısınız toptan inkar, hakaret ve şişmiş egolar.

S.Vedat Borteçen

B747 mi 744 mü, hangisi doğru? Alıntı olsuğuna göre kaynağı kontrol etseniz???

Uçakçı

747-800 diye bir uçak yok sevgili editör. Onun ismi 747-8i. Ayrıca o isimler icao kodları oluyor.

Speedbrake

BU ACT BİR GÜN KAZA YAPACAK AMA BAKALIM NE ZAMAN

Xxx

Üç kazası var …….

Çiğdem

Çitlersin artık sende

Nabi Kastarlak

Bu kadar eski haber yeni diye verilmez ki! Haber sıkıntınız var herhalde.

Hbb

Ancak bu kadar haberciler işte.havacılık haber sitesi adıyla Gündemi 4 gün geriden takip edebiliyorlar. Olay çözülmüş parça 12 saat sonra son yaklaşmada bulunmuş uçak onarım için relaese edilmiş ama editör tamirci pilotlara bok atmak sevdasıyla kendini rezil ediyor

sezai gün

türkçe yazın türkçe ne anlarız flaptan mlaptan

Misafir

Burası havacılık sitesi. Bu sitedeki yazıları anlayanlar okuyor diğerleri başka siteleri takip ediyor.