THY’Yİ SATIŞA ÇIKARMIŞLAR

THY’Yİ SATIŞA ÇIKARMIŞLAR

McKinsey’in 2001 yılında Özelleştirme İdaresi’ne yol haritası çizdiği bilinirken Millî Gazete’nin ulaştığı bilgilere göre, şirketin Özelleştirme İdaresi’ne THY’nin satılmasını tavsiye ettiği ortaya çıktı. İhaleye çıkartılan THY’ye o dönemde herhangi bir teklifin gelmemesi ise THY’yi, özelleştirilen diğer şirketlerin durumundan kurtardı.

Türk Hava Yolları (THY) direkten dönmüş. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’da gerçekleştirilen AK Parti 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda, “Türkiye’nin ABD merkezli danışmanlık firması McKinsey’den hizmet almayacağını” duyurdu. Erdoğan’ın McKinsey çıkışından sonra tarihi bir gerçek daha ortaya çıktı. Millî Gazete’nin ulaştığı bilgilerde, söz konusu operasyon şirketinin 2001 yılında Özelleştirme İdaresi’ne THY’nin özelleştirilmesini önerdiği ortaya çıktı. Ancak THY’nin özelleştirilmesine herhangi bir teklifin gelmemesi hava yolu şirketini özelleştirmeden kurtarırken THY daha sonra giderek büyüdü ve dünya devi oldu.

direkten-donmus-2.jpg?

THY’Yİ SATIŞA ÇIKARMIŞLAR

İktidar McKinsey’den vazgeçti ama McKinsey’le ilgili bilinmeyen bir gerçek daha ortaya çıktı. McKinsey’in daha önce danışmanlık yaptığı Özelleştirme İdaresi’nin THY’yi satışa sürüklediği ortaya çıktı. Özelleştirme İdaresi’nin THY’yi 2001 yılında ‘Yurtiçi ve yurtdışı sermaye piyasalarında satış’ başlığı adı altında ihale stratejisini açıklayarak, THY’yi satışa çıkarmış.

 

 

direkten-donmus-3.jpg?

THY’YE TEKLiF GELMEMiŞ

Millî Gazete, Özelleştirme İdaresi’nin ‘2001 Yılı Özelleştirme Programı’na ulaştı. Programa göre, THY’nin satış ihalesine hiçbir firmanın teklifte bulunmadığı ortaya çıktı. ‘Özelleştirme Çalışmaları’ başlığı adı altında yer alan kısımda ise hisselerin yurtiçi ve yurtdışı piyasalara arz edilmesinin 2000’deki ekonomik kriz nedeniyle iptal edildiğine dikkat çekildi. Metnin devamında ise THY’nin satışına ilişkin şu dikkat çeken ifadeler yer aldı: “Yüzde 51 oranındaki hisselerin blok satışı için ise 14 Aralık 2000 tarihinde ilana çıkılmış, 30 Mart 2001 tarihi itibarıyla hiçbir teklif alınamadığından ihale iptal edilmiştir. Hükümetin özelleştirme programı çerçevesinde, 2003 yılı 9. aya kadar blok satış için ihaleye çıkılması ve/veya piyasa şartları elverdiğinde bir kısım hissenin halka arzı planlanmaktadır.”


Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
McKinsey

Kurda kuzu emanet edilmez…