737 MAX Yazılım Geliştirme ile İlgili Boeing Beyanı

737 MAX Yazılım Geliştirme ile İlgili Boeing Beyanı

Boeing Şirketi,Lion Air Flight 610’un düşmesi ve kazada hayatını kaybedenlerden dolayı  çok üzülüyor ve ailelere ve sevdiklerimize yürekten başsağlığı diliyoruz.

Güvenlik Boeing’deki herkes için temel bir değerdir ve uçaklarımızın güvenliği, müşterilerimizin yolcuları ve ekiplerin mutluluğu her zaman önceliğimizdir.

737 MAX, çalışmalarına inandığımız ve güvendiğimiz kalifiye çalışanlarımız tarafından tasarlanan, inşa edilen ve desteklenen güvenli bir uçaktır.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca ve Lion Air Flight 610’un ardından, Boeing 737 MAX da ki sorunları ve olası hataları giderecek ve yolcularımızın ve ekiplerin daha güvenli seyahat yapabilecekleri yeni bir uçuş kontrol yazılımını geliştiriyor olacağız.  .

Bu, Manevra Karakteristikleri Artırma Sistemi (MCAS) uçuş kontrol kılavuzları ve mürettebat eğitimi hakkındaki güncellemeleri içerecektir.

Boeing, yazılım geliştirilmesi, planlanması ve belgelendirilmesi konusunda Federal Havacılık İdaresi (FAA) ile yakın bir şekilde irtibat halindeyiz. Yeni yazılımı,önümüzdeki haftalarda 737 MAX filosuna dağıtılacaktır. Güncelleme ayrıca müşterilerimizden gelen geri bildirimleri de içermektedir.

FAA, bu yazılım geliştirmeyi en geç Nisan ayına kadar Uçuşa Uygunluk Direktifi (AD) ile yapılmasını beklediğini söyledi. Bu yazılım geliştirmenin geliştirilmesinde FAA ile birlikte çalışmaktayız

737 MAX’ta, uçağın yol tutuş özelliklerini geliştirmek  (MCAS) uygulandı. Uçağın hizmete girmesinden önce sertifikasyon sürecinin bir parçası olarak uçuş testi yapıldı. MCAS normal uçuşta uçağı kontrol etmez. Fcc ve sw’yi güncelleyip geliştireceğiz. Hatta bununla ilgili ben zaten fcom da bu konunun altını çizmiştim diyor

Boeing’in 737 MAX Uçuş Ekibi Operasyonları El Kitabı (FCOM),  (AOA) sensöründen gelen olası hatalı veri olayını güvenli bir şekilde ele almak için mevcut bir prosedürü açıklıyor. Pilot, elektrikli ya da manuel kumanda ile her zaman uçuş kontrol sistemini geçersiz kılabilir. Ek olarak, 6 Kasım 2018’de yayınlanan Operasyon El Kitabı (OMB) tarafından güçlendirilen mevcut prosedürü kullanılarak kontrol edilebilir.

Ek olarak, Etiyopya Havayolları Flight 302’de sevdiklerinizi kaybedenlere en derin başsağlığı dileklerimizi de sunmak istiyoruz. Etiyopya Kaza Soruşturma Bürosu ve ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu yönetiminde teknik yardım sağlamak için kaza yerinde bir Boeing teknik ekibi bulunmaktadır.

Kazanın nedenini anlamaya çalışıyoruz. Kaza ile ilgili soruşturma devam ediyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
F/O
1 yıl önce

Teorik olarak o yapılabilirdi, bunu pilot niye yapmadı etmedi şeklindeki yaklaşım üretici ve işleticilerin temel savunma mekanizması haline geldi. Hudson nehrine inen uçak da simülatör denemelerinde etraftaki meydanlara ulaşabiliyordu. Mesele şu ki, Addis Ababa gibi yüksek bir meydanda, muhtemel bleed off yapılan, zaten performans yönünden sıkıntılı ve ekstra prosedürü bol bir kalkış sırasında burun aşağı sarmaya başlayan trim hiç de cazip görünmüyor. Uçağın teker kesmeyle birlikte ciddi bir tırmanma sıkıntısı yaşadığı görülüyor. Sert erkeklik yapıp “Ben olsam ohoo” diyen pilot da ya samimiyetsizdir, yahut sivil havacılık zihniyetinden vir şey anlamamıştır.

Fff
1 yıl önce

Kazanın nedeni belli değil mi. 67 yılında yapılmış olan uçağa sonradan bişey adapte ede ede devam edersen kaçınılmaz son budur. Bak airbus neo ya. Ekranları bile büyütmediler. Sebebi uçağı eskisi ile aynı tutmak. Gösteriş olay değil.