7 kişinin öldüğü helikopter kazasında pilotun son sözleri

7 kişinin öldüğü helikopter kazasında pilotun son sözleri
İstanbul’da TV kulesine çarpıp düşen helikopterin ses kayıt ve uçuş kayıt cihazı verileri ortaya çıktı. ‘Hayalet kule’ye karşı uyarının olmadığı son anlarda pilotlardan Ahmet Bulut’un “Buralarda bir yerde kule olacaktı” sözleri dikkat çekti

İstanbul’da Atatürk Havalimanı’ndan 10 Mart 2017’de kalkıp Bozüyük’e doğru giden Eczacıbaşı Grubu’na ait Skorsky S76 tipi helikopter, Beylikdüzü’ndeki 257 metrelik televizyon kulesine çarptıktan sonra yere çakılmışı. Kazada iki pilot ile 4’ü Rus 5 yolcu hayatını kaybetmişti. TV kulesinin ise GPS cihazlarında yükseklik engeli olarak işaretlenmediği ortaya çıkmıştı. TV kulesi, KARAR’ın “Rota’da hayalet kule” manşetiyle duyurduğu olaydan kısa süre sonra GPS cihazlarında yükseklik engeli olarak işaretlendi. Kazanın ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu inceleme yaparken, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı.

KARAR, kazanın üzerinden yaklaşık bir yıl geçtikten sonra soruşturma dosyasına giren çarpıcı bilgilere ulaştı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu’nun, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilettiği kokpit ses kayıt cihazı ile uçuş verileri kayıt cihazı verilerinde kazadan hemen önce neler yaşandığı ortaya çıktı. Buna göre, uçuş verilerinde helikopterin kalkıştan kaza yaşanana kadar 4 dakika 45 saniye uçtuğu görüldü. Bu sürenin 4 dakika 15 saniyelik bölümünde herhangi bir anormallik olmadığı saptandı. Son 30 saniyede ise görerek uçuş yapan helikopterin bulut içi olmamak için havacılık kuralları gereği rotanın hafif solundan gittiği tespit edildi.

Kokpit ses kayıt cihazı verilerine göre pilotlardan Alaattin Nacar ile Ahmet Bulut’un E-5 karayolunu gördükleri konuşmalara yansıdı. Pilotlardan Nacar’ın bölgede kule olduğunu bildiği için “E-5’in solunda kalalım” dediği dikkat çekti. Kazanın son 15 saniyesinde pilotlardan Bulut’un da “Buralarda bir yerde kule olacaktı” dediği sırada yükseklik engelinden bir ikaz gelmediği için kazanın yaşandığı ortaya çıktı. Kazaya TV kulesinin engel veri tabanında olmamasının yol açtığı kaydedilirken, kulenin anteninde de kurallara uygun bir sis çakarının yer almadığı iddia edildi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.