featured

60 cinayetin zanlısı "uçak korkusu" yüzünden Rusya'ya iade edilemiyor.

Rusya’da 60 cinayetin zanlısı ya da azmettiricisi olarak hakkında tutuklama kararı bulunan yeraltı dünyasının ünlü ismi “Cako” lakaplı Aslan Gagiyev, uçak korkusu yüzünden iade edilemiyor. Avusturya’da tutuklu bulunan Gagiyev’in avukatı, “müvekillinin ender görülen bir uçak korkusundan rahatsız olduğuna dair” mahkemeye rapor sundu.
İnterpol yetkilileri söz konusu itirazı incelerken Gagiyev’in avukatlarının Viyana’da mahkemeye, müvekillerinin Rusya hapishanelerinde güvenliğinin sağlanamayacağı, bu nedenle iade kararının iptal edilmesi gerektiği talebiyle başvuruda bulunduğu öğrenildi. Kommersant gazetesinin haberine göre, avukatlar mahkemenin iade kararını iptal etmemesi durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracak. Gazete bu sayede iade sürecinin tıkanabileceğini yazıyor.
Rus makamları Gagiyev’in kurbanları arasında Kuzey Osetya Başbakan Yardımcısı Kazbek Pagiyev ve Vladikafkas Belediye Başkanı Vitali Karayev gibi isimlerin de bulunduğunu belirtiyor. Yetkililer Gagiyev’in kış sona ermeden iade edileceği konusunda umutlu. (TÜRKRUS)
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir