40 Yeni HÜRKUŞ-B ve HÜRJET Seri Üretimi İçin İmza Atıldı

40 Yeni HÜRKUŞ-B ve HÜRJET Seri Üretimi İçin İmza Atıldı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda 40 adet daha HÜRKUŞ-B uçağı tedarik edileceğini duyurdu. İnsanlı Hava Platformları İmza Töreni’nde konuşan Görgün, HÜRKUŞ-B uçaklarının seri üretimine yönelik sözleşmenin 26 Aralık 2013’te imzalandığını belirtti ve üretim faaliyetlerinin devam ettiğini vurguladı. İlk HÜRKUŞ-B uçağının Mayıs 2025’te, 15’inci uçağın ise Eylül 2025’te Hava Kuvvetleri envanterine girmesi planlanıyor.

Hava Kuvvetleri’nin eğitim ihtiyaçları doğrultusunda 40 adet daha HÜRKUŞ-B uçağı tedarik edileceğini açıklayan Görgün, toplamda 55 HÜRKUŞ-B uçağının envantere gireceğini ifade etti. Bu çerçevede 55’inci uçağın Haziran 2027’de Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesinin planlandığını belirtti.

Ayrıca, HÜRJET projesiyle ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Görgün, mevcut 4 adet Blok-0 uçağa ek olarak 12 adet Blok-1 uçağının kapsama dahil edildiğini ve Blok-1 kapsamında 12 adet seri uçağın kesin siparişe çevrileceğini duyurdu. Bu değişiklikle uçak teslimat tarihlerinin iyileştirileceğini ve bir yıl öne çekileceğini belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir