4.5 dönümlük ABD toprağı!

4.5 dönümlük ABD toprağı!

ABD’nin önümüzdeki 50 yıl kullanmak için inşa ettiği dev uçak gemisi USS Gerald R. Ford, boyutları, menzili ve fiyatıyla dudak uçuklatıyor

ABD ordusunun yeni nesil uçak gemisi ‘USS Gerald R. Ford’ tanıtıldı. Devasa büyüklüğüyle dikkat çeken uçak gemisi “ABD’nin 4.5 dönümlük yeni toprağı” sözleriyle tanımlanıyor. 12 milyar 900 milyon dolara mal edilen dev uçak gemisinin yapımı ise tamamlanmak üzere. Toplam ağırlığı 100 bin to olan yeni nesil uçak gemisi, bundan önce kullanılan Nimitz sınıfı uçak gemilerinin yerine geçecek.

Virginia eyaletinde 7 yıldan beri yapımı süren gemi tamamlandığında 2 bin 600 denizciye ev sahipliği yapacak. Toplam mürettebat sayısı ise 4 bin 600’ü bulacak.

Yeni nesil gemilerin 50 yıllık kullanım ömürleri boyunca ABD Donanmasına 4 milyar dolarlık tasarruf yapmasını sağlayacağı belirtiliyor. Savaş jetleri ve drone’lar için elektromanyetik kalkış sistemi bulunan gemi nükleer güçle çalışıyor ve 20 yıl boyunca yakıt takviyesi yapılmıyor.

ÖZELLİKLERİ
Ağırlık: 100 bin ton
Uzunluk: 337 metre
Genişlik: 78 metre
Yükseklik: 76 metre
Azami hız: 56 km
Yakıt türü: Nükleer
Menzil: Sınırsız 20 yıl
Mürettebat: 4 bin 600
Maliyeti: 12.9 milyar $

USS Gerald R. Ford’dan sonra yapımına başlanan ‘USS John F. Kennedy’ ve ‘USS Enterprise’ isimli gemilerle birlikte ABD uçak gemisi filosu yenilenmiş olacak.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments