3D baskılı uçak gövdesi geliştirildi

3D baskılı uçak gövdesi geliştirildi

3D baskılı uçak gövdesi Stelia Aerospace tarafından geliştirildi. 3D baskılı bu tasarım ile uçaklar, daha az maliyetle daha güvenli hale gelecek.

3D baskılı alüminyum gövde

Günümüzde uçakların gövdelerinde kullanılan parçalar, alüminyumalaşımlarından ibaret. Dolayısıyla ek güçlendirme için gövdelerinin iç kısımda ağ şeklinde destek iskeleti kullanılıyor. Bu yapı ek maliyet ve ek çalışma süresine neden olmanın yanı sıra her ilave parça için ek denetimi ve bakımı gerektiriyor.

Fransa merkezli Stelia Aerospace ortaklığında yürütülen bir çalışmayla 3D baskı tekniği uçak gövdesi tasarımında kullanıldı. Plastik yerine elektrik arkıyla yönlendirilen alüminyum tel kullanılarak 1 metrekarelik gövde tasarımı yapıldı. Herhangi bir vida, ek bağlantı noktası vb bileşenler içermeyen bu tasarım daha ucuz ve daha hafif oldu.

3D baskı ile yapılan büyük ölçekli katkı üretim, daha az malzeme kullanımı ile daha çevre dostu bir etkiye sahip. Ayrıca ağırlığın çok önemli olduğu hava araçları için gövde, motor, pervane gibi bileşenler daha hafif olmasını sağlayabiliyor.(shiftdelete)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör