Yenilikçi ve özgün ürünlerle sektörde rekabet gücünü ve ekonomik büyüklüklerini artırmayı hedefleyen yerli savunma sanayisi firmaları, elde ettikleri başarıları uluslararası değerlendirmelerde de tescilliyor. Aselsan, TUSAŞ ve Roketsan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından yayınlanan listedeki yükselişini bu yıl da sürdürdü. 100 dev savunma şirketi arasında 3 yerli kuruluşun bulunması son yıllarda silah teknolojilerine yapılan yatırımların meyvesi olarak yorumlandı.
Listeye 2006 verileriyle 93. sıradan giren, geçen yıl 58. olan ASELSAN, bu yıl 57. sıraya yükseldi.  ASELSAN, bu başarıyı askerî ve sivil alanda geliştirdiği savunma teknolojileriyle yakaladı.
TUSAŞ 61’İNCİLİĞE YÜKSELDİ
ANKA insansız hava aracı, ATAK helikopteri ve HÜRKUŞ gibi yerli tasarım projelerini hayata geçiren, Boeing, Airbus, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Bombardier ve Leonardo gibi lider uçak sanayi firmaları için üretimler yapan TUSAŞ ise 2011 verileriyle listeye ilk kez 83. sıradan giriş yapmıştı. Şirket, 2015’te 886 milyon dolara ulaşan cirosunu, geçen yıl yüzde 22 artırarak 1 milyar 84 milyon dolara çıkardı. Bu gelişmeyle TUSAŞ’ın Defense News Top 100’deki sıralaması 72’ncilikten 61’inciliğe yükseldi. “Roket ve füze sistemlerinde lider kuruluş olma” vizyonuyla hareket eden ROKETSAN da bu hedefe yenilikçi ve özgün ürünlerle ulaşmak için gösterdiği çabaların karşılığını aldı. ROKETSAN, geçen yıl 364 milyon dolar ciroyla listeye ilk kez 98. sıradan girdi.