3. Havalimanında 4,5 Milyar TL Müteahhitlere Kaldı

3. Havalimanında 4,5 Milyar TL Müteahhitlere Kaldı

İstanbul 3. havalimanının planı, bozuk zeminden dolayı değiştirildi. Plan değişikliğiyle müteahhitlerin cebinden 1. etap için 4,5 milyar TL daha az para çıkacak. İhaleden sonra yapılan değişiklik, devasa proje için yeterli fizibilite yapılmadığı yönündeki eleştirileri haklı çıkardı.

22 milyar 152 milyon Euro’luk bedeliyle Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olan İstanbul 3. havalimanının planında bozuk zeminden dolayı büyük bir değişiklik yapıldığı ortaya çıktı. İhaleyi kazanan Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon ortak girişim grubunca kurulan İstanbul Grand Airport (İGA) 1 Mayıs 2015’te yer teslimi yapıldıktan sonra bölgede zemin incelemeleri yaptı. 50 yıldır kömür madenciliği yapılan bölgedeki incelemelerde maden atıkları sebebiyle zeminde yoğun çürükler tespit edildi. Söz konusu atıkların yok edilmemesi halinde ileride pistlerin kullanılamaz hale geleceği yönünde rapor tutuldu. Raporda maden atıklarının havalimanının mevcut planı değiştirilmeden kaldırılması halinde inşaatın tamamlanmasının 3 yıl gecikeceği tespiti yapıldı. İGA, bu sebeple Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden (DHMİ) havalimanının master planında değişiklik yapılmasını talep etti. (Zaman)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
mafaky
4 yıl önce

Ben şu yazılanlar kapsamında IGA Konsorsiyumunun cebinde nasıl 1.5 Milyon Dolar’ın kaldığını anlayabilmiş değilim. Eğer Master Plan değiştilecekse (değiştirilmesi mücbir hale gelmişse…) bu bile akşamdan sabaha yapılabilecek bir değişiklik değil. Bu haberi veren Zaman Gazetesi somut bilgiler vermeliydi… En azından Master Plan değişikliği yapılmış mı, ya da hangi aşamada? Söz konusu maden atıkları oldukları yerde kalacakmış gibi belirtilmekte; havalimanı yapılanması i
içinde maden artıkları bölgesi mi kalacak ortalık yerde?

Yiyin efendiler
4 yıl önce

Yiyin efendiler / semirtsin sizi bu ihaleler / patlayıncaya çatlayıncaya kadar/ yiyin efendiler :0((