3. HAVALİMANI’NA ‘MALZEME YETMİYOR’ BAKANLIĞA KAPASİTE ARTIŞI TALEBİ

3. HAVALİMANI’NA ‘MALZEME YETMİYOR’ BAKANLIĞA KAPASİTE ARTIŞI TALEBİ

İstanbul’da yapımı devam eden üçüncü havalimanı projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alınmıştı. Cengiz- Mapa-Limak-Kolin-Kalyon ortaklığı ile kurulan İGA Havalimanı A.Ş, şimdi de havalimanı için malzemelerin yetersiz olduğunu öne sürerek, bakanlığa kapasite artışı talebinde bulundu.

İstanbul’da yapımı süren 3. havalimanı projesi ile ilgili bakanlığa yeni bir başvuru yapıldı. Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon ortaklığı ile kurulan İGA Havalimanı A.Ş, 3. havalimanına malzeme üretmek amacıyla kurulması planlanan maden ocağını 3 katına çıkarıyor. Alanda patlatma yöntemiyle çalışılacak. Projeye Göktürk Göleti Tabiat Parkı kuş uçuşu 600 metre mesafede yer alıyor.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, inşaat şirketlerinin, 3. havalimanına malzeme ihtiyacı gerekçesiyle Işıklı ve Ağaçlı köylerinde ormanlık alanda kumtaşı çıkarma isteği bitmiyor. Şimdi de taş ocaklarının kapasite artışını yapmak için başvurular yapılıyor.

İGA Havalimanı AŞ, 3. havalimanı projesine malzeme üretmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Işıklar köyündeki ormanlık alanda 24 hektarlık arazi için “ÇED gerekli değildir” kararı aldı. Şirket sahadan malzeme alımı yapmaya başladı ancak tesisi henüz kurmadı. Şirket, şimdi de 24 hektarın yetmediğini belirterek bakanlığa kapasite artışı istemiyle yeni bir başvuru yaptı.

ÜÇ KAT DAHA FAZLA ALAN

Toplam 99,26 hektarlık ruhsatlı alanın tamamında malzeme üretimi yapılması planlanıyor. Alanda patlatma ve açık işletme yöntemi kullanılacak. Ayrıca 1 adet olarak planlanan ve henüz kurulmayan tesis sayısı da 4 adede çıkarılmak isteniyor. Projenin inceleme ve değerlendirme toplantısı 12 Eylül’de gerçekleşecek.


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.