2018 YILININ EN GÜÇLÜ PASAPORT LİSTESİ

2018 YILININ EN GÜÇLÜ PASAPORT LİSTESİ

Dünyanın en güçlü pasaportları açıklandı; Türkiye kaçıncı sırada?
Dünyanın en güçlü pasaportları açıklandı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) özel verileri çerçevesinde Henley & Partners tarafından açıklanan 199 ülkenin yer aldığı pasaport endeksinde bu yıl da zirvede Japonya var.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine göre, Japonya pasaportuna sahip olanlar 190 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Japonya’nın ardından listenin ikinci sırasında 189 ülke ile Singapur ve Güney Kore bulunuyor. Üçüncülüğü 188 ülke ile Almanya ve Fransa vatandaşlarının aldığı sıralamada Danimarka, Finlandiya, İtalya ve İsveç 187 ülke ile dördüncülüğü paylaşıyor. Lüksemburg ve İspanya pasaportuna sahip olanlar ise 186 ülke ülkeye vize almadan seyahat edebiliyor. ABD 185 ülke ile 6’ncı sırada.

Listenin 52’nci sırasında ise Türkiye bulunuyor. Türkiye pasaportuna sahip olanlar 111 ülkeye vize almadan gidebiliyor.

Türkiye, geçen yıl 49. sıradaydı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Sonkaya
1 yıl önce

Lan ameleler bir ulkenin degeri pasaportu ile olculmez

Hhhhh
1 yıl önce

Gerilemişiz …

Pasaport
1 yıl önce

Japonya ve Kore hariç hiçbir gelişmiş ülkeye vizesiz gidemiyoruz. Bir ülkenin itibarı, prestiji, gücü pasaportunun gücü kadardır gerisi boş.

Bombacı Mülayim
1 yıl önce

Önemli olan vizesiz gidilen ülke sayısı değil, hangileri olduğu ve nitelikleridir. Türkiye’nin vizesiz seyahat edebildiği gelişmiş, demokratik kaç tane ülke var?

Musahhih Tayyarecigil
1 yıl önce

2002 yılında kaç ülkeye vizesiz gidebiliyordunuz acaba Mr. Bombacı ve kaçıncı sıradaydık acep?..

Bombapatlar
1 yıl önce

2002de vize ücretini karşılayabiliyorduk ve üstüne üstlük o vizeli gittiğimiz ülkelerde rahatça gezip alışveriş yapabiliyorduk. Ama hamdolsun hepsi artık geride kaldı ve vizesiz dahi gittiğimiz ülkelere gidemez oldukk!!.Çünkü çok şükür dolar beşi buçuk geçiyor.