2017 Dünya Çapında En Güvenli Uçuş Yılı Oldu; İşte İstatistikler

2017 Dünya Çapında En Güvenli Uçuş Yılı Oldu; İşte İstatistikler

Havacılık Güvenliği Ağı, 2017’in “hem ölümcül kazalar hem de ölümler açısından en güvenli yıl” olduğunu söyledi.Havacılık danışmanlığı To70’e göre, geçtiğimiz yıl, 35 milyon uçuştan sadece 2’si ölümle sonuçlanan kazalara karıştı.

Genel korkunun aksine, uçakla seyahat etmek son derece güvenlidir. Hollanda havacılık danışmanlığı şirketi To70 ve Havacılık Güvenliği Ağı, Pazartesi günü 2017 yılında hiçbir ticari yolcu jeti ölümüne rastlanmadığını bildirdi. To70’den Adrian Young, “2017, havacılık için şimdiye kadarki en güvenli yıl oldu” dedi.

 

Hollandalı danışmanlık firması ve havacılık güvenliği grubuna göre 2017 ticari hava yolculuğunda en güvenli yıl oldu, ticari yolcu jetlerinde sıfır kaza ölümü kaydedildi.

Havacılık Güvenliği Ağı, 2017’de ticari yolcu jetlerinde ölüm yaşanmadığını bildirdi ancak 10 ölümcül havayolu uçak kazası yaşanırken, 2017 istatistikleri kargo uçakları ve ticari yolcu turbo prop uçakları dahil olduğunda 44 uçak kazası ve 35 kişinin ölümü ile sonuçlandı.

To70, büyük ticari yolcu uçuşlarında ölümcül kaza oranının milyon uçuş başına 0.06 veya her 16 milyon uçuş için bir ölümcül kaza olduğunu tahmin ediyor.

Buna karşılık, 2016’da  16 kaza yaşandı ve 303 ölüm kaydedildi.

Geçen yıl meydana gelen en ölümcül olay Ocak ayında bir Türk kargo jetinin yoğun siste yakındaki bir havaalanına inmeye çalışırken yere çakılarak Kırgızistan’daki bir köye düştüğü ve dört kişilik mürettebatla birlikte 35 köy sakininin de ölümüne neden olduğu kaza oldu.

Son yirmi yılda dünya çapında havacılık ölümleri giderek düşüyor. Havacılık Güvenliği Ağı, 2005 yılı itibariyle dünya genelinde ticari yolcu uçuşlarında toplam 1.015 ölüm vakası yaşandığını belirtti

Ekim 2015’te Mısır’da meydana gelen ve 100’den fazla insanın ölümüyle sonuçlanan ticari yolcu uçağı kazasından sonra Dünya çağındaki son en ölümcül uçak kazası, Kasım 2016’da Medellin, Kolombiya yakınlarında bir yolcu jetinde gerçekleşmişti

Peki havacılık ölümlerinde geçen yılın yaşanan düşüşün sebebi ne? Muhtemelen şans, To70’teki üst düzey havacılık danışmanı The Independent’e. “Bu tarihi düşüşün muhafaza edilmesi olası değildir; bu çok olumlu rakamlar kısmen şansa dayanıyor “dedi.

Danışmanlar, uçakların emniyeti açısından gelecekteki en önemli risk sebebi olarak kişisel elektronik eşyalardaki lityum iyon pilleri işaret ediyor ve ekliyorlar: “Havayolu şirketleri mürettebatını kabin içerisinde gerçekleşecek olası yangınlara müdahale edecek şekilde eğitiyor, ancak pillerin uçağın bagaj muhafazasına teslim edilip edilmediğinden emin olmak zor…”

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.